Двама от тримата заразени със западнонилска треска у нас са починали, съобщиха за bTV от Министерство на здравеопазването.
Жертвите са мъже на 73 и 74 години и с придружаващи заболявания.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Ива Христова коментира пред bTV заболяването.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„В момента сме в пика, което е август и септември. Моят апел е при съмнителни симптоми – остро грипоподобно начало и второ евентуално развитие на неврологични нарушения – менингит, енцефалит, да се насочат към изследване на западнонилска треска. Така ще се хванат много повече хора, което е важно с оглед на това пациентите да бъдат рано диагностицирани и добре лекувани“, каза тя.
Западнонилската треска е заразно заболяване, което се среща при хора и животни. Причинява се от вирус от семейство Flaviviridae.
В последните години заболяването активно разширява областите си на обхват заради все по-честите пътувания и екскурзии.
Заболяването най-често се случва след ухапване от комари. От него боледуват основно птици, но също хора, коне, кучета, котки, прилепи и много други.
Само един вид комари пренасят вируса на западнонилската треса – т. нар. обикновен комар, който е най-разпространен у нас, и се различава от останалите по цвета и окраската.
Обикновено източникът на вируса са птиците, а комарите са само преносител.
„Шансът в комарната популация да има заразени е нисък – под 1%, както са показал изследвания на други заболявания. По въпроса с това човек може ли да познае какъв комар го е ухапал и заразен ли е – не може“, казва ентомологът д-р Огнян Миков.
Често случаите на заразени със западнонилска треска остават и скрити - в повечето случаи протичат леко.
От здравното министерство казват, че към края на юли 10 държави са регистрирали случаи, най-много са в Гърция.
От Центъра по заразни и паразитни болести съветват лекарите да следят за симптоми при хора, завърнали се от пътувания в тези страни.