В ситуация на пандемия, но и икономически затруднения общност от 100 роми в Северна Ирландия остави „българска следа“.
Нютаунхамилтън е малко градче в областта Армагх, в която живее общността. Градчето влиза често в черните хроники с бомбените атентати, които бележат сложните отношения в борбите за независимост на Северна Ирландия. Последният е от 2010 г., когато трима души са ранени, след като бомба избухва пред полицейското управление.
След въвеждането на мерките за социална дистанция, общинският съветник от „Шийн Фен“ Бара О'Муири забелязва, че въпреки забраните, българските роми се събират, общуват и разхождат по улиците. Загрижен, че не са разбрали за опасността от вируса и смисъла на мерките, общинският съветник написва писмо, което превежда с помощта на интернет на български език, и го разпраща.
Въпреки това, седмица по-късно, не се забелязва промяна в поведението на ромската общност, която продължава да води активен социален живот - всеки ден са на улицата, а вечер организира шумни купони.
Г-н О'Муири решава да прояви изобретателност и се обръща за съдействие към посолството ни в Лондон. От там му предоставят запис с ограничителните мерки на български език, който той пуска от високоговорител, монтиран на автомобила му, с който обикаля улиците на града.
Местният вестник „Армагхи“ с интерес следи развитието на историята и се надява ситуацията да бъде разбрана от всички, за да може да се спре разпространението на коронавируса.
Г-н О'Муири е убеден, че силовото налагане на мерките от полицията няма да има същия ефект като разяснителната кампания, която е организирал.