Във Великобритания беше премината психологическата граница от 10 000 смъртни случаи от COVID-19, а броят на диагностицираните надмина 84 000. Това породи въпроси ефикасни ли са мерките и дали се спазват.

Нютаунхамилтън е малко градче в областта Армагх, в която живее общността. След въвеждането на мерките за социална дистанция, общинският съветник Бара О Муири забелязва, че въпреки забраните, ромите се събират, общуват и разхождат по улиците. Загрижен, че не са разбрали за опасността от вируса и смисъла на мерките, общинският съветник написва писмо, което превежда с помощта на интернет на български език:

„Великобритания е в извънредна ситуация и затваряне по домовете за 3 седмици.
Полицията ще има спешни правомощия да арестува и глобява всеки, който не спазва правилата.

Единственото най-важно действие, което всички можем да предприемем в борбата с коронавируса, е да останем у дома, за да защитим националната здравна служба и да спасим живот!
Моля, останете си у дома. Спасете живот!“

Въпреки това, седмица по-късно, не се забелязва промяна в поведението на ромската общност, която продължава да води активен социален живот.

Г-н О Муири решава да прояви изобретателност и се обръща за съдействие към посолството ни в Лондон. Оттам му предоставят запис с мерките на български език, който той пуска от високоговорител, монтиран на автомобила му, с който обикаля улиците на града. 

Местната преса с интерес следи развитието на историята и се надява ситуацията  да бъде разбрана от всички, за да може да се спре разпространението на коронавируса.

А общинският съветник е убеден, че силовото налагане на мерките от полицията няма да има същия ефект като разяснителната кампания, която е организирал.

Очаква се утре британското правителство да вземе решение за продължаване на ограничителните мерки за придвижване и социална дистанция.