В студиото на bTV синоптикът Борислав Лазаров показа частица от Челябинския метеорит, който падна в Русия през 2013 година. Той е десетки пъти по-мощен и силен от явлението, на което станахме свидетели снощи. Предполага се, че то е обикновен хондрит - съставен от камък

Падаща ярка светлина и взрив в небето бяха забелязани над София, Видин, Лом и други населени места. По думите на Борислав Лазаров гърмежът се чува, защото обектът не издържа от огромното температурно налягане и се пръсва.

Челябински метеорит
Снимка: bTV

„Нормално е да има взрив в такъв случай, когато обектът е малко по-голям и толкова ярък, защото той навлиза в земната атмосфера със скорост 50, дори 70 километра в секунда. Най-вероятно съставът му е като на Челябинския – каменен. Заради триенето в земната атмосфера той започва да гори и да свети толкова ярко“, обясни Лазаров.

Този тип обекти се наричат още болиди заради неговата яркост и бързата скорост, с която преминава. Същото име носят и състезателните коли във Формула 1.

„Много е трудно да бъдат открити отломки от него. Ако той наистина е бил каменен, това са малки камъчета, но ако е бил каменно-железен, има вероятност с металдетектори или с магнити хората в Южната или Югоизточната част на Румъния да намерят такива частици. Там се предполага, че се е взривил“, каза още синоптикът на bTV.

В Югозападната част на Румъния снощи по тревога бе вдигната планинската спасителна служба в окръзите Горж и Хунедоара.

По думите на Борислав Лазаров толкова ярки явления се наблюдават около 10 пъти годишно в различни точки на Земята.

„Това е едно прекрасно нещо, все едно да видиш падаща звезда. Лятото Вселената и Космосът ни дават възможност да видим нещо различно и рядко. Хората, които са го наблюдавали или са го чули трябва да се приемат за късметлии. Впечатляващо е, красиво е и ни дава повод да се замислим какво е нашето място във Вселената и колкото сме уязвими“, допълни синоптикът.

Всяка година върху нашата планета падат около 17 000 метеорита, а болидите сред тях са стотици.