За предстояща амнистия за арестуваните в Белград пишат днес сръбските медии, позовавайки се на неофициална информация. Задържаните при протестите в събота вечерта са на възраст между 18 и 20 години. Един от тях – Павел Цвейч, беше осъден на 30 дни арест.
Въпреки че неофициално вече се заговори за амнистия, студентите продължават да са в готовност за протести.
Милош е сред организаторите им. „Режимът тук стана авторитарен и сме лишени от основни граждански права. Опозицията е едно, гражданите сме друго, а в случая ние не сме доволни. Няма правова държава, няма правосъдие”, заяви той.
Никой няма и точна информация за броя на задържаните. Той варира от 7 до 18.
„Няколко младежи, някои още са на училище. Искаме да бъдат освободени и ако не – ще продължим да протестираме”, категоричен е Милош.
Съучениците на Павел вече обявиха, че ако не бъде освободен, ще призоват към протести всички училища и университети в града.
В училището на Павел Цвейч съучениците му казват, че заради ареста в събота може и да не завърши годината.
Очаква се до дни властта да реши дали ще помилва арестуваните.
В събота вечерта много хора влязоха в държавната телевизия на Сърбия и поискаха гласът им да бъде чут и да им бъде дадено ефирно време. Един от тях носеше моторна резачка.
Президентът Александър Вучич е във все по-остро противопоставяне с другите опозиционни партии.
„Диалогът се води в парламента, а не на улицата, и това са европейски норми и ценности. Насилието е недопустимо и всички, които прибягват до него, ще понесат отговорност. На власт се идва чрез избори, по демократичен път. Това, че се превземат помещения, не означава, че е спечелена волята на народа. Можете само да ме убиете, защото аз съм легално и законно избран. Днес легитимността ми е още по-голяма. Волята на народа е необходима, за да се спечели властта. Няма да бягам, защото съвестта ми е чиста”, каза вчера Вучич.