Бургас въвежда специални гривни с вграден QR код за хора, страдащи от деменция. Те са лилави на цвят и с изображение на цветето незабравка – символът на хората с деменция.

Панайот и Елена Калафатеви танцуват заедно почти 60 години. Тя на него може да разчита за всичко. Той не я оставя. Всеки ден я води в „Грижовник“ - градина за хора с деменция, чака я да я прибере у дома и е спокоен, че не е сам в грижата си за нея.

Снимка: bTV


„Дай да ти сложа една хубава гривна сега с цвете. Знаеш ли кое е това цвете? Това е цветето незабравка. Това е много красиво цвете. И цветът е много хубав, лилав, а аз виждам, че ти обичаш розово, лилаво. Ели, слагам ти тази гривна да е за твоя безопасност“.

Гривната е с вграден QR код и дава информация, че човекът, който я носи, е с деменция, както и контакт на негови близки.

„Информацията, която се съдържа, е следната: Аз съм еди-си-кой, аз съм с диагноза деменция. Моля в случай, че ме видите дезориентиран, да се обадите на моите близки на телефон еди-си-кой”. Смятам, че това е изключително революционно, защото първо е гривна, която трудно се откопчава и дава всичко, което е необходимо, за да може човекът да се идентифицира като човек в риск”, обяснява Валентина Станков, управител на Домашен социален патронаж – Бургас.

Снимка: bTV



„Не мога да разбера кога фактически може да се отстрани и да отиде някъде и да не може да я намерим. Аз правя тест – въртим се тук в този квартал и казвам: „Къде живеем?“ Тя не знае, не може да се върне сама. Това е много важно да има такава гривна“, казва съпругът на Елена Панайот.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

На този етап общината е поръчала 500 гривни, които ще се раздават безплатно на потребителите на патронажа.

„Решихме, че това ще е отличителният знак за хората с деменция, за да могат хората лесно да го разпознават. И много ни се иска това наистина да се случи в национален мащаб и това да бъде запазена марка на хората, защото така можем да запазим, и не е преувеличено, човешки животи“, казва Валентина Станкова, управител на Домашен социален патронаж – Бургас.

Снимка: bTV


Гривната с QR код надгражда така наречената умна гривна или дигитален асистент, въведена в началото на годината в Бургас. Тя се оказва неприложима за хора с деменция, които забравят да я зареждат или я губят, но е много полезна за самотни и възрастни хора.

Секунди след натискане на SOS бутона се включва оператор от кол центъра. Панайот чака по-малко от минута, за да му измерят кръвното налягане. Това се е случвало не само през деня, но и нощем, когато Елена няма как да му помогне.

Снимка: bTV


В късния следобед автобус идва да прибере възрастните хора от градината и да ги отведе у дома.

„Всичко проверяваме - дали са готови, дали имат чанти, дали имат ключове, дали имат шапки, дали не са забравили нищо, така че всичко да е точно и те да са спокойни, близките им да са спокойни, че всичко е както трябва“, казва Наталия Швенк, психолог и ръководител на „Грижовник“.

А Панайот и Елена си тръгват под ръка - всеки със своята специална гривна.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK