В ардинското село Млечино беше отбелязана 35-ата годишнина от събитията, свързани с Възродителния процес. Възпоменателният митинг в памет на жертвите от първия протест през 1984 г. беше организиран от ДПС.
Млечино е първото село в Родопите, от което тръгва вълната от недоволство срещу възродителните процеси преди 35 г., принуждаващи турското население у нас да смени имената си.
На 24 декември 1984 г. в селото се провежда протестен митинг. Събират се над 3000 души. Протестиращите са възпрени от полиция, а някои са посрещнати с автомати, за да си сменят насилствено имената.
„Възродителният процес беше едно голямо унижение за мен. Това, че бях принуден да си сменя името, потъпка човешкото ми достойнство”, разказва Гюнер Шакри.
Той е бил 14-годишен ученик в езиковата гимназия в Кърджали. Когато се прибира в Млечино за уикенда, разбира, че трябва да се прекръсти на Гергин. Признава, че това е бил лош акт срещу турското малцинство в страната.
Настоящият кмет на Млечино Гюлистан Садула, който навремето е бил шофьор, си спомня, че полиция и армия е попречила на недоволстващите да се придвижат към Кърджали, за да протестират.
Садула разказва, че хората тежко преживели Възродителния процес. Когато отива и попълва молба в кметството, става ясно, че неговото ново име трябва да е Генади.
„Не може да оспорваш решението, защото иначе отиваш в Белене. Отиваш и си сменяш името”, коментира Садула.
Тъй като Мюмине Ахмед е била бременна в осмия месец през 1984 г., родителите ѝ я скриват и заключват, за да не бъде открита от властите.
Мюмине кръщава дъщеря си Надя – име, с което живее пет години. Жената споделя, че у дома наричали дъщеря си Нари. Признава, че е трудно да се обясни на дете защо има две имена.
Във възпоменателния митинг в Млечино се включиха членове на ДПС. Към тях се присъедини и лидерът на партията Мустафа Карадайъ. 35 години по-късно участниците в декемврийските събития се върнаха на мястото, откъдето тръгва съпротивата срещу смяната на имената.
Те отпиха вода от чешмата, изградена в памет на жертвите на Възродителния процес.