Министрите на отбраната от НАТО се събират днес, за да обсъждат ситуацията в Северна Сирия. Американският посланик в НАТО даде ексклузивно интервю за bTV за Сирия, сътрудничеството между Русия и Турция и предстоящото присъединяване на Северна Македония към Алианса.
С посланик Кей Бейли Хътчисън разговаря Габриела Наплатанова:
- Ваше превъзходителство, каква е Вашата информация за случващото се на турско-сирийската граница и позицията ви за споразумението между Русия и Турция по въпроса?
- Много сме доволни, че преди всичко миналата седмица беше постигнато прекратяване на огъня като усилие да се даде някаква сигурност на хората и възможност да напуснат по мирен начин. Това се случи. Знаем че президентът и Ердоган и Русия сключиха ново споразумение за зоната край границата. Ние ще наблюдаваме много внимателно, защото не е ясно как ще приключат нещата.
Важното е да се спазва примирието така че да се даде възможност на хората да напуснат по мирен и сигурен начин, защото кюрдите все още са там, и призоваваме всички страни в този регион да изработят мирно споразумение, което да гарантира правата на малцинствата и сигурност за всички граждани.
- Ако не се спазва това споразумение, какви са инструментите на НАТО да се намеси? Германия предложи тази зона в Сирия да е контролирана от международен контингент…
- Смятам, че това предложение на военния министър на Германия може да се обмисли и някакъв елемент от него може да се осъществи на по-късен етап със съгласието на Турция и на Сирия, защото е на нейна територия. Европейско и международно присъствие там под европейски контрол ще е полезно. Това ще бъде обсъждано.
- Като се има предвид противоречията между държавите от НАТО по ситуацията в Северна Сирия, очаквате ли да се преразгледа мисията на НАТО да изпраща установки „Пейтриът” в защита на въздушното пространство на Турция?
- Това се обсъжда точно сега. Това са решения, които трябва да се вземат конкретно от Италия и Испания. Това е въпрос, който се дискутира.
- Как гледате на партньорството между Русия и Турция и по специално продажбата на руските системи С-400 на Турция?
- Смятаме, че това беше голяма грешка от страна на Турция. Турция не трябва да има руска противовъздушна система в нашия съюз. Всички възможности, свързани с проекта за изтребителя F-35 ще бъдат изтеглени. Турция ще плати цената на това, ние не го желаем, но те взимат много погрешно решение не само за тяхната държава, но и за целия съюз.
- 70-годишната история на Алианса член 5 за колективната отбрана беше задействан веднъж след 11 септември и доведе до най-дългата операция на НАТО в Афганистан. Кога смятате, че ще приключи и частите на НАТО да се изтеглят, когато ще има мирно споразумение с талибаните?
- Иска ми се да знам кога. Ние ще продължаваме да подкрепяме афганистанската армия. Те дадоха много жертви. Но ние искаме да сме сигурни, че няма да има нов възход на терористични организации в Афганистан. Затова и НАТО е там след активирането на член 5. Искаме в Афганистан демокрация и начин на живот с уважение към човешките права. Ние очакваме абсолютна забрана на терористични организации, които опитват да действат в Афганистан и да изнасят тероризъм към нашите държави от НАТО.
- И последно, но не по значение – американският Сенат одобри приемането на Северна Македония в НАТО. Знаем, че все още има държави членки, които не са го направили. Ще може ли Северна Македония като 30-я член на Алианса да седне на масата на срещата на върха в Лондон през декември?
- Ние имаме цел да я приемем като 30-я член на НАТО. Искаме да е през декември, но всеки парламент има свой график и знам, че поне една държава няма да успее да ратифицира договора. Ясно е, че ще бъдат приети, но времето за това не е ясно. Вероятно в началото на следващата година. Чакаме ги с отворени обятия , защото те направиха всичко, което поискахме по отношение на човешките права, върховенството на закона е свобода на словото.