Катедралният храм „Нотр Дам” можеше да рухне, ако пожарът беше обхванал камбанарията. Това заяви в предаването „Тази сутрин” журналистът Тони Николов, главен редактор на портала „Култура”. Той коментира още символиката на огнения ад с настъпването на Страстната седмица при католиците.
„Пожарът имаше драматични мигове, пожарът вървеше към Северната кула, ако я беше обхванал, ако беше обхваната камбанарията, ако тази 13-тонна камбана рухнеше – единството на сградата беше под въпрос", заяви Николов.
„Аз виждах болката на хората, сълзите в очите е едното, но мълчанието. Бяха се събрали мълчаливо и просто гледаха какво се случва и жени, които се бяха събрали с молитва към Света Богородица. Поразяващи мигове на единство във Франция", коментира той.
Журналистът поясни, че в първите часове на огненият ад са се появили коментари на опозиционни политици, че „Франция на Макрон рухва”, но коментарите към това изказване са били остри.
„Тези опити за политиканстване веднага изчезнаха, бяха туширани. Един духовник от катедралата каза: „Нашият Разпети Петък настъпи в понеделник”. Символът на страстната седмица е, че започва през болката и смъртта и вървим към възкресението. Това е идеята – този храм трябва да бъде изграден отново”, каза Николов.
Той посочи, че и друг път кулата-стрела е била разрушавана и изграждана наново. Николов добави, че началото на ремонта ще струва само около 150 млн. евро. „Проблемът е, че ги няма вече майсторите в Париж. Всеки, който е виждал тайната на камъка в „Нотр Дам”, как камъкът може да изглежда като дантела, си даваха сметка, че днес дори най-съвършените машини не може да бъде докарано дори на минимално приближение, защото тогава всичко е правено ръчно”, каза журналистът.
Тони Николов каза още, че катедралата е била проектирана в продължение на два века. „В музея на „Нотр Дам”, в криптата е показано как поколения наред са го изграждали – дядо, син и внук. Тази уникална дървена конструкция, която изгоря са 200 тона дървен материал и 400 тона олово, всичко това беше като една клада”, заяви той.
Николов разказа, че когато Виктор Юго решава да пише за катедралния храм, познат още като парижката „Света Богородица”, откъдето идва и името на романа му, той е в плачевно състояние. Още интересни факти за историята „Нотр Дам” вижте във видеото.