Семейство с три деца остана без ток в центъра на София не заради неплатени сметки, а заради липса на разрешително за въвеждане в експлоатация на жилището.
Иван Донков се ражда и израства в тази сграда на ул. "Иван Вазов" в центъра на София. През 99 година надстроява кооперацията при договорени условия с останалите собственици.
„Имам договор за доброволна делба с етажната собственост да ми прехвърлят собствеността. Т.е. този строеж е направен с одобрена строителна документация от Столична община, район "Средец“, каза Донков.
Оттогава обаче следват многократни жалба от етажната собственост към Дирекцията за национален строителен контрол. Започва и серия от дела между спорещите страни. През 2016 г. излиза първата заповед на строителния контрол за спиране на тока и водата в имота, защото няма документи за въвеждане в експлоатация.
Решението е потвърдено и от Върховния административен съд година по-късно. Затова Иван Донков внесъл в ДНСК документи за въвеждане в експлоатация.
„Те ми отказаха да го направят, защото прецениха, че има съществени промени от архитектурния проект. 2019 г. ДНСК ми издаде заповед за премахване на незаконно строителство, аз съм подал две декларации, че съм готов да го направя, изпълних го, дойде комисия, видя, че съм го изпълнил и наново си внесох документацията. Една седмица по-късно те ми казват - нямаш нужда от комисия, защото на теб не ти е необходимо въвеждане в експлоатация, тъй като попадаш в Наредба 6 на заварени строежи до 2021 г.“, посочи той.
Документът от ДНСК, показан на екипа ни, е издаден в началото на 2022 г.
„Този документ има себестойността на акт 16 и ми казват: „Нямаш нужда от повече документи, живей си живота“, заяви Иван Донков
Година и половина по-късно токът в жилището е спрян без предупреждение.
След поредното спиране на тока Иван отново входира документи за въвеждане на имота в експлоатация.
„Те вече са прегледали тези документи веднъж и не са намерили в тях нищо, което да не отговаря на изискванията на ЗУТ“, категоричен бе Иван.
Дълги години семейството на Иван живее в чужбина, а апартаментът се дава под наем на туристи. За създалата се ситуация със строителния контрол обвиняват и съседката.
„Тя иска да няма човешко присъствие над главата си, а само последните два месеца е написала пет жалби до ДНСК“, каза Иван.
bTV потърси Ненка Иванова за коментар. Тя е адвокат и дългогодишен домоуправител на кооперацията. Преди повече от 15 години купува апартамент, който се намира точно под този на Иван.
„Няма лоша съседка, която има зъб на горкия човек, и която си няма друга работа, освен да пуска жалби. Няма и недобросъвестен адвокат. Имаме една близо 10-годишна сага с въпросния господин, което си е тормоз върху собствениците, и срещу който тормоз етажната собственост многократно през годините е реагирала. 2017 г. влиза в сила заповед за забрана на ползване на този апартамент“, каза адв. Ненка Иванова, домоуправител на кооперацията.
Според Ненка надстроеният апартамент създава опасност за цялата сграда.
„При одобрени определени строителни книжа е изградено нещо съвсем различно. Той се оказва със съвсем различна кубатура. Да, казват да не се притесняваме, дали обаче е така?! София е сеизмичен район, как влияе това на конструкцията? Казвам ви, притеснени сме, и тук не става въпрос за никакво заяждане. Ние сме собственици и искаме да знаем нашите имоти в каква сграда се намират и дали тази сграда е достатъчно здрава, дали вече не е компрометирана като конструкция“, каза Ненка Иванова.
По думите ѝ етажната собственост не е съгласна и с начина на използване на апартамента за туристически цели.
„Ето ви протоколи от общи събрания, където ние категорично сме изразявали несъгласие. През всичките години сме имали проблеми с тези туристи. Те не са виновни, те идват да се веселят. Сградата е малка кооперация, без асансьор, тътрят се куфари, разговори на висок глас по всяко време на денонощието. Шумът излизаше много извън нормите на допустимото. Тук става въпрос за ползване на общи части и неспирен поток от абсолютно непознати хора. Как се чувстваме ние отдолу?“, посочи адв. Ненка Иванова.
bTV поиска официален отговор от ДНСК по казуса. В него обаче се казва, че поради липса на приложени данни за фактическата обстановка Наредбата за заварени строежи е неприложима. И още - след извършена проверка тази година са установили, че разпределението на помещенията на първо ниво не съответства на одобрените инвестиционни проекти и е изградено вътрешно стълбище, водещо към второ ниво, емпоре, в което са разположени спалня и санитарен възел.
До края на седмицата се очакват резултатите от нова проверка на отговорните институции.