Реакция след репортаж по ваш сигнал. Столична община обяви, че започва ремонт на подлеза на столичната Централна гара. Преди две седмици наш екип ви показа състоянието му - мръсотия и бездомници, които живеят там.

Още на входа на гарата ни посрещат боклуци по земята – сред които и бутилки алкохол.

Със своите над 12 хиляди пътници на ден, Централната гара в София е най-натоварената в страната.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Представяме се за чужденци. Веднага след редицата от нечистоти и урина, ни посреща враждебно отношение:

„Това е частен обект, какво снимаш, бе? Какво снимаш?“

Снимка: bTV

Това казва Цецо Банана, един от най-популярните сред бездомниците. Присвоил е и барикадирал търговско помещение, където живее.  

След като сме изгонени се срещаме и със спящи хора по земята.

В средата на Ротондата пък се вихри купон – с музика и много бира. Въпреки, че това се случва точно пред камерите за видеонаблюдение, никой не прави забележка. Полиция също не се вижда.

Снимка: bTV

С падането на нощта, градусите се вдигат, а задръжките падат. Цецо Банана вече се е успокоил и решава да ни разведе.

„Тук има един човек, там към четирима, а тук още трима“, казва той и посочва различните части от подлеза, където обикновено стоят останалите без дом.

Зад всеки човек тук обаче стои човешка съдба.

Силвана Спасова е вдовица. Синът ѝ я гони от дома ѝ.

„Гледам да ми е чисто, мия. Много е студено нощем, спукани са стъклата. Нямам къде да отида. Приюти в България има за кучета и за котки, за хора не“, казва тя.

Мястото е собственост на Столичната община. В своя позиция до bTV оттам обясняват, че пространството периодично се почиства, а проверки се правят редовно.

Снимка: bTV

Въпреки усилията обаче пътници и бездомни хора продължават да делят пейките дори в чакалнята на гарата.

„Почиства се всяка сутрин тук, но е в окаяно състояние – това е факт. Занемарено, необитаемо и всъщност оттук идват проблемите“, казва кметът на района, Момчил Даскалов.

„За цялото развитие на района има един проект, който е приет от СОС преди години, но за да се случи това ще отнеме много времеви и паричен ресурс, а ние не можем да го търпим в това състояние. Концепцията сега е какво да свършим. Най-важното е, че отдолу са търговски обекти, а всъщност няма трафик към БДЖ и оттам няма интерес към търговците“, казва той.

Даскалов уточни, че в предвидените действия включват първо освежителен ремонт, смяна на осветлението, повишаване на сигурността и организацията на почистването. Всичко това трябва да се свърши до края на ноември.

А на втори етап - от догодина следва от търговска част, празните и изоставени магазини, да се превърнат в център за културни събития и дейности. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK