На завоя на Дунав, където слънцето изгрява от север, едно минаре пази истории за войни и легенди за любов. Там се намира „Сърцатата джамия“ - единствената, която вместо полумесец на върха си има сърце. Репортерът Петър Антонов и операторът Борис Пинтев разказват. 

Джамията и до днес привлича интереса на родни и чужди историци
Снимка: bTV

В средата на крайдунавския парк на Видин е джамията на Осман Пазвантоглу – управник на областта по време на османското владичество до 1807 г., който и до днес привлича интереса на родни и чужди историци. Пет години преди смъртта си, Пазвантоглу построява джамия. Посвещава я на баща си и я превръща в единствената с обърнато сърце на върха на минарето.  

Джамията и до днес привлича интереса на родни и чужди историци
Снимка: bTV


„Всички останали джамии завършват с полумесец, който е символ на османската власт и султана. А той понеже е бил бунтар, който се опълчвал срещу султана, дори е подготвял походи срещу него, е поставил на върха този знак, който е разграничителен“, разказва Маргарита Радулова, уредник на Регионалния исторически музей във Видин.

Джамията и до днес привлича интереса на родни и чужди историци
Снимка: bTV


Отвъд историята не липсват и легенди. Едната от тях е, че Пазвантоглу е имал голяма любов към българка и на нея е посветил обърнатото сърце. Другата е свързана с неговия етнически произход и според нея майка му е била българка.

До 1803 г. владенията на включват източна Сърбия, северозападна и северна централна България. Неспособността на султана да налага волята си му дава допълнителна смелост.

„Подготвял е походи срещу султана, отнасял се е благосклонно към християнското население. В същото време той не е искал да събира провизии и данъци от християните или поне се е въздържал“, казва Маргарита Радулова.

И днес срещу вратите на джамията е Видинската митрополия. А на същата улица само метри по-надолу се намира и видинската синагога, която в момента е в процес на реставрация. 
Уникалната за времето си каменна библиотека събира трудове по мюсюлманско право, книги по медицина, cъчинения по гpаматикa и поетични твоpби на пеpcийcки език.

„Тук е имало над 2000 тома литература, които са били със светско съдържание и след 1878 г. повечето от книгите са предадени на турската власт, а в София в Националната библиотека има над 600 тома, които са останали“, казва Маргарита Радулова.

Гробът на Осман Пазвантоглу се намира в самия център на Видин. И ако преди два века на това място е била Дервишката джамия, сега откриваме жилищен блок и паркинг към него.

Гробът на Осман Пазвантоглу
Снимка: bTV

Държавният архив във Видин обаче пази редица документи. Един от тях съдържа и план от 70-те години за оформление и изготвяне на каменна ограда.

„Често в общественото пространство се говори и през 60-те, и през 70-те, и през 80-те има различни публикации и обсъждания за това, че не е подходящо това място“, казва Светлана Кръстева от Държавния архив във Видин.

Неясно остава дали по канон е възможно преместване

Джамията и до днес привлича интереса на родни и чужди историци
Снимка: bTV

на тленните останки, но на мраморния саркофаг има дълъг надпис, който гласи: „Докато имаш възможност, направи добро за народа“.