Преди 10 месеца по сигнал на доброволци ви показахме кадри на кучета, които живеят в мизерни условия в приют в столичния район „Връбница“. В момента 12 лекари и 24 гледачи се грижат за 1500 бездомни животни в общинските приюти край София.
Алабай, немска овчарка и питбул са само част от общо 1260 кучета живеещи в общинския приют в Горни Богров.
„8 човека са в момента гледачите, има трима лекари, да – това е крайно недостатъчен брой. Не знам как е предвидено по щат, че 53 човека включително и администрацията, и залавянето на кучетата. По щатно разписание са недостатъчно, а пък и заплащането не е достатъчно, което не я прави привлекателна работата“, казва Димитър Димитров, директор на „Екоравновесие“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Алек Топалов е доброволец от 2 години. Идва в приюта три пъти седмично, за да обърне възможно най-много внимание на кучетата.
„В клиниката във „Връбница“ се промениха някои работи, като това че към нова година бяха започнали да допускат доброволци. В резултат на много записи и безумия, които извеждахме, клетките започнаха да се чистят. Към момента не мога да знам, понеже г-н Димитров извади заповед за забрана на доброволците да имат достъп до там“, разказва той.
„Тези в общите клетки се разхождат веднъж на месец. Аз работя с единичните клетки, там са проблемните кучета, като под проблемни се разбира кучета, които не са социални“, казва още той.
Кучетата се хранят веднъж дневно, а порциите се съобразяват спрямо килограмите на животното.
„440 хиляди лева, има си проведена обществена поръчка с минимални изисквания за съдържание на протеини, мазнини и витамини. Толкова е годишният бюджет, консумираме по 15 тона храна месечно“, казва Димитър Димитров от "Екоравновесие".
„Столична община разполага с бюджет от 3,5 млн. лева. От тях 2,8 са за директна издръжка на кучетата. В това число храна, медикаменти и обслужване. Внесен е доклад за увеличение на броя на служителите, но не поясняват кога ще бъдат назначени. Заради недостатъчния брой служители в приюта, доброволците имат ключова роля в отглеждането на кучетата“, заявиха в своя позиция от общината.
„Коства много да си доброволец, защото всеки момент когато не си тук, в някоя клетка лежи куче, което има нужда от помощ. А в „Екоравновесие“ нямат необходимия персонал и ние като набелязваме тези кучета им даваме шанс да живеят“, споделя още Алек Топалов.
Доброволците провеждат и интервютата при осиновяване на кучетата, като си имат изготвен протокол и условия за осиновителите.
„Не са предписани критерии от „Екоравновесие“ и не е предписано да се посети кучето след осиновяване, те нямат персонал, но ние бихме ги наглеждали, защото познаваме кучетата“, казва Алек.
Административно осиновяването отнема около 20 минути. Миналата година са осиновени 644 кучета, а тази година до 1 септември са осиновени 352 кучета от приюта в Горни Богров.