Президентски избори в един тур, но на два етапа: Как гласуват американците?

Системата в САЩ позволява единият кандидат да спечели повече гласове, но другият да влезе в Белия дом

Цветана Балабанова Цветана Балабанова

Публикувано в  09:00 ч. 05.11.2024 г.

В САЩ може един от кандидатите да получи повече гласове на национално ниво, но той да не стане президент. Много са важни ключовите щати, които тази година са седем. А как се решава кой да влезе в Белия дом?

Компромис между вот на народа и вот в Конгреса – с този аргумент Съединените щати са създали процес в два етапа. Първо гражданите гласуват за т.нар. Избирателна колегия, а тя на свой ред определя президента.

Колегията се състои от 538 делегати – колкото членовете на Конгреса. За да спечели Белия дом, даден кандидат трябва да получи най-малко половината плюс един или поне 270 делегатски гласа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Всеки щат излъчва определен брой делегати, който зависи от неговото население. В изборния ден – винаги във вторник, всъщност се провеждат 50 вота в 50-те американски щата.

Снимка: bTV

Следва голямото пресмятане по метода „победителят печели всичко“.

Независимо дали в Тексас, например, за Доналд Тръмп бюлетина пуснат 51% или 90% от гласувалите, той би получил всичките 40 тексаски делегати.

Вторият етап, през декември, ще e гласуването на Избирателната колегия. Всеки от делегатите трябва да пусне бюлетина за този кандидат, който е спечелил повече гласове в неговия собствен щат.

Така президент може да стане получилият по-малко гласове на национално ниво. Това се е случвало цели 5 пъти в американската история, включително през 2016-а. Причината – тогава Тръмп изненадващо спечели т.нар. „колебаещи се щати“.

Снимка: bTV

За разлика от повечето щати, които винаги избират кандидати от една и съща партия, „ключовите“ щати са непредвидими – веднъж предпочитат републиканците, друг път – демократите.

 „Единият съсед гласува за Харис, а другият – за Тръмп. Много е вълнуващо тук. Реално само в ключовите щати кандидатите водят истинска кампания. Останалата част от страната почти няма значение“, казва Ерик Маутаан, кореспондент на RTL в САЩ.

Снимка: bTV

Тази година колебаещите се щати са 7: Невада, Аризона, Уисконсин, Мичиган, Пенсилвания, Северна Каролина и Джорджия. А за най-ключов сред ключовите се смята Пенсилвания. През 2020-а Байдън спечели щата с малко над 1% разлика в гласовете.

Ключов фактор е и предварителното гласуване – както по пощата, така и присъствено. На много места рекорден брой избиратели се разходиха до секциите преди 5-и ноември. А за разлика от преди 4 години, когато Тръмп демонизира ранното гласуване, този път републиканските привърженици изненадаха с високата си активност.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis
Най-четени
Най-нови