„Гражданското внимание се насочва към националния празник. Там сме противопоставили Ботев и Левски на Кирил и Методий – това е страшна драма за българския народ. Вътрешна драма, която не обслужва бързото действие по конституционната промяна“, каза в "Тази сутрин" политологът и преподавател в СУ проф. Мария Пиргова.
Предложенията на ПП-ДБ за промени в Конституцията, сред които идеята 24 май да бъде национален празник вместо 3 март, предизвикаха противоречия и полярни реакции.
„Непременно съдебната реформа изисква отваряне на Конституцията, но начинът, по който го направиха ПП и ДБ, ме притеснява с това, че те разводниха главния център на конституционната промяна“, допълни Пиргова.
Според политолога Любомир Стефанов се получава замъгляване зад датата за националния празник.
„В Конституцията никога не го е писало, а освен това няма драматично противопоставяне. На гражданите не им става ясно съдебната реформа в какво се състои. Спираме донякъде, без да кажем крайният резултат. Съвкупният прочит се маскира зад 24 май, да живеем в една европейска, образована, културна страна”, коментира политологът Любомир Стефанов.
По думите на проф. Огнян Минчев датата 24 май е една от малкото възможности, при които хората с различни политически и геополитически възгледи са обединени около ценностите – писменост, култура, традиция.
„Най-добрият национален празник е този, който празнува това, което нацията е дала на другите. 24 май е много ценна дата, защото Българското възраждане и превръщането му в нация се е случило с усилията на тези, които са се грижели за българската вяра и култура. 3 март ще си остане значим български празник, но не е разумно един национален празник да празнува това, което сме получили в резултат на един международен договор“, каза политологът проф. Огнян Минчев.
По думите на Любомир Стефанов България трябва да направи нещата за себе си, а не да бъде благодарна, зависима или подчинена на някого.
Според проф. Мария Пиргова дори националният празник да стане 24 май, значимата дата за българската държавност ще остане 3 март и тя ще се върне.
Коментара на политолозите за промените, касаещи служебните правителства - вижте във видеото.