Собственици на овощни градини в Кюстендилско излизат на протест срещу конски набези. Те се оплакват, че животните се разхождат свободно, унищожават плодните им дръвчета и създават риск от катастрофи.  

Снимка: bTV

Жителите на няколко села казват, че проблемът с конете е от години. Сред потърпевшите е Лилия Гранитска. Преди две години цялата ѝ градина е унищожена. 

„На 6 януари, когато дойдох да обработвам земята с изненада установих поредните набези на коне, които се спускат от планината и са собственост на Николай Колев от съседното село Коняво. През последните години селата под Конявската планина сме подложени на конски терор и масово ни се унищожават градините. Садим дървета, минават конете, дори да не се чешат в дърветата и да ги счупят, просто ги препикават и те изсъхват“, разказва Лилия Гранитска.

Снимка: bTV

„Миналата година два месеца и половина бях пастир на коне. Конете пасат в житото, търкалят се. Викали сме полиция, никой не ни обръща внимание“, допълва Райка Шункова, председател на земеделската кооперация в Коняво.

По думите на собственика на проблемните коне Николай Колев, ако животните не влизат в градините, те не са част от екосистемата. Той се оплаква, че миналата година са убити две от животните му.

Снимка: bTV

„След многократно предупреждаване и от наша страна, и от властите не се стигна до никъде. Постоянно са в имотите на хората. Стигнало се е до саморазправа“, казва Кирил Кирилов.

В някои случаи конете излизат на пътя и създават предпоставки за катастрофи. В последния месец са станали три инцидента. От община Кюстендил казват, че мерки са взети.

„За наша сметка сме изградили на пътя за Ябълково електропастир, който предстои да бъде включен. Писали сме писмо до АПИ да ни позволяват за наша сметка да оправим осветлението на пътя. В петък се чух със собственика на конете, организирал съм среща с него, ще поканя и ловно-рибарското дружество, защото той има претенции, че те му режат пастирите. Проверил съм договорите за ползване на арендни земи от животновъди, вътре има клауза да бъде осигурена охрана и електропастир. Ще направя комисия, която да обиколи всички договори“, посочва кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.

Жителите на селото остават в протестна готовност, ако проблемът не бъде решен.