Пореден сигнал за дига на плажа, този път - в Равда. Там концесионерът е издълбал и ров пред триметровите диги, които е издигнал на ивицата.

Снимка: bTV

"Ако в Созопол концесионерът построи само триметров вал, то на плаж "Академика", между Равда и Несебър, имаме нововъведение - отпред се дълбае и ров! Вероятно очакват други варвари да нахлуят откъм морето!" - това посочва в коментара си Тома Белев, от Асоциацията на парковете в България.

Официално подаден сигнал към институциите няма. Морската ивица е значително изядена заради бурите през последните дни. Дига не е изградена по цялата дължина, а само пред заведенията.

Снимка: bTV

Днес отново се появи багер, който продължава дейностите. Представител на концесионера заяви пред bTV, че това се прави всяка година с цел опазване на брега и че не са взимали пясък от моретo. Добави и че има още довършителни работи, за да изглежда плажът добре. Поясни и че не знае има ли разрешително за дейността, както и дали има дюни.

От Басейнова дирекция обясниха, че няма как да разберат дали едно подобно съоръжение е изградено от пясък от морето освен ако случайно не хванат машините в момента на действието, както се случи в Созопол.

Снимка: bTV

За всички дейности по плажовете отговаря Министерството на туризма, но то не издава разрешения, нито контролира как се изграждат подобни съоръжения, само получават уведомления от концесионерите, че такива ще се правят.

Високите купчини с пясък, струпани пред заведенията на плажа, правят впечатление на малкото туристи край морето по това време.

Снимка: bTV

"Това е грозно, грозно е… Вчера бяхме на разходка в Слънчев бряг -  абсолютно същата работа е там, целият плаж е с диги, което не е нормално!", казва Димитър Начев – турист от Пловдив. "Това е защита, мисля аз, за да не се разрушат постройките и стоянката за лодки", смята Надежда Петрова. "Това е ограждение от големи цунами, от голям щорм”, коментира Алексей Петров, турист.

Собственици на близките хотели обясняват, че практиката да се строят пясъчни диги на плажа през зимата е от няколко години. 

Снимка: bTV

"Няма лошо, иначе заведенията ги отнася морето… на пролет разпръскват си пясъка и всичко е нормално. Този ров, всичко ще се заглади след седмица, няма да го има, ако продължава времето да бъде такова, след седмица всичко ще бъде равно до големите купчини", заяви Тодор Стойнов - собственик на хотел.

Плажът се стопанисва от дружество "Академика 2011" към Министерството на спорта. В почивния ден не успяхме да се свържем нито с концесионера на ивицата, нито с министерството. 

Природозащитници обаче сигнализират, че изграждането на диги разрушава дюните.  

Снимка: bTV

"За нас е проблем, че се унищожават ембрионални дюни, защото няма никакви режими за тяхната защита, за разлика от останалите три вида дюни. Подобно действие се смята за строителство по смисъла на Закона за устройство на територията - подобни изкопи и насипи, които са над 30 квадратни метра и над един метър дълбочина, височина, така че там трябва да има разрешения за строителство", коментира Тома Белев - Асоциация на парковете.

От Министерството на туризма обещаха да извършат проверка.

Докато на Равда още няма реакция от институциите, на централния плаж в Созопол дига вече няма. Там местните жители се разбунтуваха срещу строителството и още докато багерът беше на плажа и гребеше пясък от морето, концесионерът беше глобен, а дигата развалена.

Стопанинът на плажа получи предписание да възстанови естественото състояние на брега. Установеното нарушение там беше, че дигата е изградена с пясък от морето и е нарушена целостта на брега.

От Министерството на туризма обясниха, че дигите са важни защитни съоръжения, които пазят ивиците и инфраструктурата от морски бури. Обаче никой не контролира как се правят.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement