Паметникът на Съветската армия в София се превръща от публична в частна държавна собственост. Темата за премахването му вече раздели обществото. Каква ще е съдбата на монумента?
„Това нямаше как да се случи без групата на ГЕРБ. Знаете, че усилията започнаха още през 1993 г. тогава СДС положи усилия в тази посока. През годините тези усилия – за премахването на паметника, са имали различна успеваемост“, припомни общинският съветник Антон Койчев в предаването „Тази сутрин".
Той посочи, че има три аспекта в премахването на Паметника на Съветската армия от Княжевската градина – политически, юридически и идеологически-емоционален. Според него обаче е време този „паметник на един мракобесен режим“ да бъде премахнат. „Най-логично е той да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство, защото трябва да остане в експозицията“, допълни още Койчев.
„От години слушам позицията на десните партии в София по този въпрос. Когато замирише на избори цялото управляващо войнство се крие под „дебелата сянка“ на този паметник. Това е „смокинов лист“, който се използва непрекъснато. Това е пореден рунд от опитите за подмяна на българската история“, заяви и общинският съветник Иван Таков.
Той не смята, че този паметник разделя обществото. Според него този монумент носи паметта на милионите жертви на нацисткия режим.
„Усилията на политическите партии да използват ситуацията за пореден път е явна за всички. Собствеността е отговорност. Това решение е много важно, защото винаги, когато не искаме да имаме формално правосъдие, трябва да изследваме фактите“, каза и адвокат Биляна Котсакова.
Тя показа документа, с който е взето решението за изграждането на паметника. той е подписан от Георги Димитров. С червен химикал има добавен текст, изписан на ръка, който гласи, че „паметникът трябва да бъде величествен“.