Наши зрители от пловдивското село Маноле отново ни сигнализират за изтичане на отпадни продукти в река Черна от цех за преработка на мляко. В началото на март репортаж на bTV по казуса предизвика проверка на екоинспекцията, която наложи санкции на предприятието.
Тогава собственикът на мандрата, от чиито тръби изтича отпаден продукт в реката, даде следното обяснение: „За мен, ако се е случило изхвърляне на вода, която може да замърси реката, то е станало в някакъв авариен режим на пречиствателната станция. Защото, доколкото виждам от снимките, е станало през вечерта. Но аз така и не можах да установя каква е била причината и как може да се е случило това нещо“, обясни Георги Златанов.
„Каква е тази авария, докога ще продължава? В тъмната част от денонощието това е нещо непоносимо. Миризмата е отвратителна. Не можем да си отворим прозореца“, разказва Юлия Иванова.
Жители на селото алармираха, че реката отново е побеляла.
От предприятието обясниха явлението така: „Ние произвеждаме млечни продукти. Аз произвеждам хранителен продукт. С какво да я замърся тази река?“, пита Златанов.
Той е категоричен, че отпадният продукт във водата не е токсичен: „Точно това искам да кажа през цялото време. Ние вървим в тая посока – като каже някой „замърсява“ и някакви отрови хвърляме в реката, не знам си какво… А то е чисто и просто, като всеки човек, който работи, от време на време има някакъв проблем, той е малък“.
На 7 април пловдивската екоинспекция съставя акт на мандрата заради неспазване на условията в разрешителното за заустване. Предвидената санкция е от 2 до 10 хиляди лева.
Местните обаче са категорични, че проблемът не е решен, защото веднага след проверките предприятието отново започва да работи на същия принцип.
Проверка на екоинспекцията от 28 април по обед не открива замърсяване на реката, но констатира повреда на пречиствателното съоръжение и издава предписание, което трябва да бъде изпълнено в рамките на месец.
„И е дадено предписание да се изгради допълнително стъпало към пречиствателното съоръжение, с което да не се допуска повторно изпускане в река Черна“, обясни Ангелина Ангелова, началник на отдел „Контролна дейност“ към РИОСВ-Пловдив.
Ако през следващите 30 дни мандрата бъде хваната да замърсява реката, собствениците могат да получат колосална глоба или да бъдат принудени да затворят.