Отбелязваме Европейския ден на донорството. Тази година във Военномедицинската академия на дървото на живота ще бъдат поставени още 6 имена на хора, дали част от себе си, за да спасят живот.
„Годината още не е свършила, така че не знаем колко ще бъдат трансплантациите до края на 2024. Ние имаме готовност във всеки един момент да правим трансплантации. Числата варират между 6,9 и 12 – колкото бяха миналата година“, каза проф. д-р Никола Владов, едно от светилата на медицината у нас, благодарение на когото са се осъществили голяма част от тези операции и трансплантации.
Листът на чакащите за трансплантация у нас е около 30 души. Повечето са за бъбреци, има и чакащи за сърце, но доста по-малко.
„Между 20 и 50 трансплантации на година е една добра цифра за България, която не е много голяма като държава“, обясни още д-р Владов.
Данни на Изпълнителната агенция по трансплантации показват, че тази година има спад в броя на трансплантираните хора спрямо миналата година.
„Толкова са донорите, донорството и въобще реализацията на донорските ситуации се извършва по медицински показания – ние сме преценили, че тези донори, които сме ги трансплантирали, са подходящи за нашите пациенти и сме ги взели. Има органи, които сме отказали по медицински показания“, обясни д-р Владов.
Живи донори у нас могат да бъдат роднини до четвърто коляно по съребрена линия. По думите на д-р Владов обаче българските семейства не са големи и това е една от основните пречки за откриването на донори в България.
„Сравнително по-малко е донорството у нас, в спрямо чужбина. По отношение на донорите на 1 милион население има още какво да се желае още, но при добра организация би могъл да се увеличи броят на донорите още повече. Ние все пак сме малка страна и се нуждаем от не повече от 20-50 донора на година“, казва още д-р Владов.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK