От всички републикански пътища извън населени места, като изключим магистралите, само 200 км от 20 000 км са с физическо разделяне на движението – мантинела посредата, която разделя посоките.

Това каза инж. Иван Табаков, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в студиото на предаването "Тази сутрин"

"Няма синхрон между пътната полиция и АПИ.  В Закона за движение по пътищата е регламентирано, че глобата на директора на АПИ, ако пътят не е в добро състояние е от 2000 до 7000 лв. и глобата е лична. Органът, който контролира всичко това, е пътната полиция. И сега има санкции,  но няма превенция. Трябва да има закон за автомобилното хулиганство за системните нарушители", коментира Тенчо Тенев, бивш началник на КАТ-София.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи припомни и друг случай на тежка катастрофа и последвалите действия на отговорните институции.  

"Преди 7 години бях на подобно заседание на МС, след случая в Своге. Делото дори не е приключило на първа инстанция. Голяма част от проблемите, които тогава се констатираха, не са решени и се повтарят, но това, което се случи вчера на това заседание – за първи път видях признание за пропуски и несвършена работа. Министърът на регионалното развитие каза, че има проблем със събирането на подаваните сигнали и няма координация", коментира Тодоров.

По думите му за 5 години са се сменили 7 управителни съвета на АПИ.

"Тол системата беше планирана като златна кокошка, но от тези 290 камери една сериозна част не функционират. Не работят и кантарите, които трябва да мерят теглото на тировете. Не работи синхронизацията на камерите в държавата. Аз съм умерен оптимист, защото за първи път се поставят на масата проблемите, поставят се срокове и отговорници", коментира още Тодоров.

Инж. Иван Табаков, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) коментира качеството на пътищата у нас.  

"Каквито и да са резултатите по отношение на пътната настилка, това е обект на разследване - дали тя е причина за инцидента. Няма системно управление на качествата на пътищата - да се приоритизират отсечките, които имат нужда от ремонт. Навсякъде има недофинансиране на пътищата. Недостатъкът при нас е, че няма приоритизиране на важните участъци. В АПИ има липса на устойчиво управление. Председателите на УС и УС се сменят често", каза още Табаков.

По думите му трябва да се създаде орган, който да разследва тежките произшествия – както при авиокатастрофите. Затова там има такова високо ниво на безопасност.

"Автомагистралите са най-безопасните пътища с най-малко инциденти.

Целия разговор гледайте във ВИДЕОТО

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK