Нови камери за скорост и допълнителни мерки на рискови участъци предприема полицията във Велико Търново. Целта е да се намали черната статистика с жертвите и пострадалите на пътя.
На едно от кръговите кръстовища в града често стават инциденти, най-вече заради водачи, които карат неразумно, дрифтят и се вливат в интензивния трафик.
"До края на годината на територията на област Велико Търново ще бъдат монтирани шест нови стационарни технически средства за контрол на скоростта. Те ще бъдат разположени по главните пътища, където движението е интензивно и са възниквали тежки пътнотранспортни произшествия", коментира главен инспектор Георги Георгиев от сектор „Пътна полиция“ във Велико Търново.
През града преминават две ключови трасета – международният път Русе – Свиленград и главният път София – Варна. Трафикът наистина е изключително интензивен в цялата област.
Поредната катастрофа със загинал е само отпреди месец. А хората в района живеят в страх и от префучаващите с висока скорост тежкотоварни камиони.
„Пътят е изключително натоварен и много опасен. Страшно много тирове минават по него. Не е нормално такова напрежение да пътуваме ние, дори когато ползваме градски транспорт, защото виждаме, че не е безопасно на пътя“, коментира Катерина Милушева.
До края на годината в най-рисковите участъци МВР разполага няколко стационарни камери за ограничаване на скоростта. За засилване на контрола на пътя излизат и максимален брой полицейски служители.
Къде ще бъдат монтирани новите камери за контрол на скоростта?
"Изключително интензивен е трафикът по първокласен път I-5 Русе – Велико Търново. На тези места са възниквали много пътнотранспортни произшествия. Поради тази причина по този път ще бъдат монтирани три стационарни камери за контрол на скоростта. Други две камери ще бъдат поставени на път II-55, а една – на път II-53 Елена – Велико Търново", посочи главен инспектор Георги Георгиев.
По думите му мерките, които бяха предприети с включването на цивилни автомобили в трафика, които да следят за рискови водачи, дават резултат.
"Немаркираните автомобили с полицейски служители в тях установяват явни нарушения на пътя, след което подават информация към най-близките полицейски екипи за спиране на водачите и предприемане на действия съгласно закона", посочи инспекторът.
Установяват се голям брой нарушения, сред които опасни маневри и неправилни изпреварвания, които са сред най-честите причини за възникване на пътнотранспортни произшествия.
"Към момента в ОДМВР – Велико Търново е създадена организация за установяване на всички места, където се извършват нерегламентирани състезания и така наречените дрифтове. Постоянно се извършват обходи от полицейските екипи с цел установяване на такива водачи и предприемане на действия спрямо тях съгласно закона", посочи още Георги Георгиев.
„Трябва да се приложи повече контрол на чуждестранните шофьори, не само на българските – за камионите говоря... румънци, турци – това са регистрации, които виждаме със сериозно превишена скорост“, казва Спасимир Жорев, жител на Самоводене.
Черната статистика показва, че от началото на годината са станали много тежки катастрофи в региона и има повече жертви. Затова МВР предприема действия за ограничаване на рисковото шофиране и превишената скорост.
От началото на годината само във Великотърновско тежките катастрофи са 109, с 14 жертви и 139 пострадали.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google






















