Десетки музиканти от съставите на Българското национално радио излязоха на протест пред сградата му тази сутрин с искане за достойно възнаграждение на труда си. Началната заплата в симфоничния оркестър, смесения хор, биг бенда и оркестъра за народна музика е 570 лв., средната – 660 лв.
„Искаме минимум 50% увеличение на заплатите, за да могат те да се приближат до средната заплата в столицата”, заяви тромбонистът проф. Атанас Карафезлиев. По думите му това може да стане с целево увеличение на бюджета на общественото радио.
Подкрепят ги Българската музикална асоциация, КТ „Подкрепа”, Съюзът на българските композитори, Националната музикална академия и дори ръководството на радиото.
„Преди 6 г., през 2012 г. от бюджета на БНР бяха взети 7 млн. лева и дадени на националната телевизия, от тогава тези пари не се върнаха, бюджетът е непроменен 6 г. подред”, каза директорът Александър Велев.
Според разчетите му 50-процентово вдигане на заплатите на музикантите ще изисква около 1 млн. лв. на година.
„Това са уникални оркестри. Те са, за да създават музика и да пълнят фондовете на БНР. Тяхната основна дейност не е концертната дейност”, подчерта Велев и допълни, че подобна практика има и в обществените медии на други държави.
Протестът утре ще е пред финансовото министерство, а в сряда – пред Министерския съвет.
По инициатива на председателя на комисията по култура Вежди Рашидов на 26 април ще се проведе извънредно заседание, на което ще бъде обсъден проблемът с ниските заплати на музикантите от съставите на БНР, съобщиха от пресцентъра на парламента.
На заседанието ще присъства и председателят на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова, ръководството на БНР също ще бъде поканено да участва.