Миналата седмица момче от столичния квартал „Ботунец” загуби живота си заради задушаване. Извикана е линейка, а детето е откарано в спешен медицински център. То обаче губи живота си. Много често лекарите от Спешна помощ получават обвинения за това, че закъсняват. При какви условия всъщност работят те и как реагират на обвиненията за закъснели линейки?
„Това, което се случи в „Ботунец” е голяма човешка трагедия. В момента тече проверка и се чакат данни от аутопсията”, коментира в „Тази сутрин” д-р Делян Георгиев от ЦСМП-София.
По думите му много хора не знаят какво да прави при тежка ситуация и къде да потърсят помощ.
„В „Ботунец” има изграден филиал на Спешна помощ. Филиалите обаче не са спешни отделения и хората не знаят това. Нашите лекари работят в линейките и това е тяхното работно място”, уточни д-р Георгиев.
Той обясни, че един от големите проблеми, които има Спешна помощ, е големият кадрови дефицит.
„Ако държавата не се намеси активно в тази ситуация, ние ще срещнем сериозни трудности в бъдеще. Няма желание лекарите да работят там и системата на практика е на прага на колапс”, допълни той.
По думите на д-р Делян Георгиев е много важно обществото да знае правата, но и отговорностите си и хората да знаят къде да потърсят помощ.