Сириецът, арестуван за атаката в германския град Солинген, е трябвало да бъде депортиран в България миналата година, твърдят германски медии.
От българското Министерство на вътрешните работи заявиха за bTV, че ще осъществят контакт с германските власти дали информацията отговаря на истината. Мотивът „тероризъм“ е сред основните версии на германските разследващи.
При атаката бяха убити трима души, а други 8 са ранени. Няма опасност за живота им. Властите проверяват дали сириецът е бил член на „Ислямска държава“, която пое отговорност за нападението.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През вчерашния ден органите на реда обискираха различни адреси в провинцията Северен Рейн Вестфалия.
„Въпросният извършител е сириец на 26 години. Той пристига в ЕС, влизайки през България. Това, което германските медии пишат, позовавайки се на техни източници от разследването, е, че той влиза в България през 2022 година и в един момент се установява в Германия. Той подава молба за убежище, но му е отказано, защото е регистриран в първата държава, в която е влязъл – България“, каза в „Тази сутрин“ Кристина Баксанова, ръководител „Международни редактори“ в bTV Новините и журналист с дългогодишно наблюдение върху темите в Германия.
„Според процедурите е трябвало да бъде върнат в България. Това не се е случило. Трябвало е да стане миналото лято, но той изчезва. Властите не го откриват, но не са го и търсели активно, защото не е влизал в полезрението на германската полиция. След това се появява отново, когато е настанен в дом за мигранти“, уточни тя.
Баксанова припомни, че в навечерието на европейските избори имаше друго нападение, след което загина полицай.
„Терористичните нападения са от предимно млади хора. В този случай „Ислямска държава“ обяви, че нападателят от Солинген е техен последовател. Публикуваха негова снимка. Интересно е, че радикализирането се случва бързо. Това са млади хора. Радикализацията става през социалните мрежи. За съжаление това е фатално и непредсказуемо. Такъв беше случаят с концертите на Тейлър Суифт в Австрия“, посочи ръководителят „Международни редактори“ в bTV Новините.
Кристина Баксанова обясни, че в последните години случаите на нападения с нож в Германия зачестяват.
„До 9000 са регистрираните през последните две години. Един от големите политически дебати е какви мерки ще вземат властите, за да отговорят на очакванията на обществото“, обясни тя.
„В Солинген има два случая, свързани с антимиграционната политика. Тази пролет беше запален блок, в който загинаха четирима българи. Тогава това беше тълкувано като акция срещу мигрантите. През 90-те години имаше нападения от крайнодесни срещу турски граждани“, каза още Кристина Баксанова.