Сириецът, арестуван за атаката в германския град Солинген, е трябвало да бъде депортиран в България миналата година, твърдят германски медии.

От българското Министерство на вътрешните работи заявиха за bTV, че ще осъществят контакт с германските власти дали информацията отговаря на истината. Мотивът „тероризъм“ е сред основните версии на германските разследващи.

При атаката бяха убити трима души, а други 8 са ранени. Няма опасност за живота им. Властите проверяват дали сириецът е бил член на „Ислямска държава“, която пое отговорност за нападението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През вчерашния ден органите на реда обискираха различни адреси в провинцията Северен Рейн Вестфалия.

„Въпросният извършител е сириец на 26 години. Той пристига в ЕС, влизайки през България. Това, което германските медии пишат, позовавайки се на техни източници от разследването, е, че той влиза в България през 2022 година и в един момент се установява в Германия. Той подава молба за убежище, но му е отказано, защото е регистриран в първата държава, в която е влязъл – България“, каза в „Тази сутрин“ Кристина Баксанова, ръководител „Международни редактори“ в bTV Новините и журналист с дългогодишно наблюдение върху темите в Германия.

„Според процедурите е трябвало да бъде върнат в България. Това не се е случило. Трябвало е да стане миналото лято, но той изчезва. Властите не го откриват, но не са го и търсели активно, защото не е влизал в полезрението на германската полиция. След това се появява отново, когато е настанен в дом за мигранти“, уточни тя.

Баксанова припомни, че в навечерието на европейските избори имаше друго нападение, след което загина полицай.

„Терористичните нападения са от предимно млади хора. В този случай „Ислямска държава“ обяви, че нападателят от Солинген е техен последовател. Публикуваха негова снимка. Интересно е, че радикализирането се случва бързо. Това са млади хора. Радикализацията става през социалните мрежи. За съжаление това е фатално и непредсказуемо. Такъв беше случаят с концертите на Тейлър Суифт в Австрия“, посочи ръководителят „Международни редактори“ в bTV Новините.

Кристина Баксанова обясни, че в последните години случаите на нападения с нож в Германия зачестяват.

„До 9000 са регистрираните през последните две години. Един от големите политически дебати е какви мерки ще вземат властите, за да отговорят на очакванията на обществото“, обясни тя.

„В Солинген има два случая, свързани с антимиграционната политика. Тази пролет беше запален блок, в който загинаха четирима българи. Тогава това беше тълкувано като акция срещу мигрантите. През 90-те години имаше нападения от крайнодесни срещу турски граждани“, каза още Кристина Баксанова.