Непознати стихотворения и писма на поета Пейо Яворов предизвикаха литературна сензация.
Общо 21 документа, сред които - писмо до Тодор Александров, три стихотворения и разписки, са предадени от колекционера Христо Павлов на Български исторически архив към Националната библиотека за експертна оценка за автентичност.
Едно от стихотворенията е посветено на битката при Ножа - най-тежкото сражение след Илинденско-преображенското въстание и е придружено с писмо до войводата Таньо Николов.
Първа до оригиналите се докосва доц. Милкана Бошнакова. Тя обясни, че Христо Павлов поискал мнението ѝ за произведенията и документите през пролетта на 2019 г.
Автентичните писания са от 1912 г., когато Пейо Яворов е в Македоно-одринското опълчение като воевода на чета №15 и кмет на Неврокоп, днешен Гоце Делчев.
Именно от там са и разписките, с които той освобождава свои четници и отчита какво въоръжение и коне остават след тях.
Доц. Бошнакова определи като значимо и важно писмото до революционера Тодор Александров, открито в подпечатан плик.
По думите ѝ то е ценно заради позицията на несъгласие, която Яворов заявява във връзка с т.нар. акция „Кръстилката“ или „Кръстилията“, обвързана с насилственото покръстване на българи мохамедани в Родопите.
На рождената дата на поета - 13 януари, в къщата му ще бъде представена книгата „Непознатият Яворов“, събрала неизвестните досега документи.