14 месеца след опустошителния пожар в катедралата „Нотр Дам“, тази седмица започна рискована операция по демонтирането на строителното скеле. То беше силно деформирано от пламъците, но издържа дори и на срутването на кулата стрела по време на пожара.
Средновековният шедьовър „Парижката Света Богородица“ започва да се строи през 1163 година. За осем века оттук минават крале и кралици, а готическият храм не помръдва от бунтовете и революциите.
Преди година, веднага след пожара, президентът Макрон обявява, че възстановителните работи трябва да приключат за пет години. Но нищо не е по план. Най-напред заради замърсяването с олово, после заради бурни ветрове, а накрая пък неочакваната епидемия с коронавируса.
Около 7 вечерта на 15 април 2019 г. се включва първата аларма. 20 минути по-късно се задейства и втората - огънят е в дървената конструкция на покрива. Вятърът е силен и огънят се разразства неудържимо.
Хиляди туристи се намират в центъра на Париж в този момент. Първите пожарни коли, които пътуват към катедралата, попадат в задръствания. На място започва изпомпване на вода от река Сена. Мощните водни струи обаче могат допълнително да увредят сводовете на храма. Рискът от срутване е незабавен.
В 19 часа 53 минути светът гледа онемял в реално време срутването на кулата стрела – 750 олово и дърво. Часове по-късно пожарникарите успяват да спасят съкровищата на катедралата. А битката с огъня продължава 15 часа.
Дни по-късно става ясно, че вероятно огънят тръгва от строителното скеле около „Нотр Дам“, построено за реставрация именно на кулата стрела.
„Всички счупени части от дървената конструкция и паднали върху свода трябва да бъдат премахнати. Това вече се прави за западния неф. Там изглежда, че сводът ще издържи. Големият проблем са неизвестните около трансепта и среднокръстието на кетадралата. Достатъчно е един камък от свода да падне и той може целият да се срути“, казва Кристоф Русел, генерален директор на фондация "Нотр Дам".
Скелето се състои от 40 хиляди метални части, които тежат 200 тона. Височината му е 40 метра над земята. Два екипа от алпинисти се спускат до мястото на центъра на пожара, за да изрежат и отстранят всяка деформирана част.
„Катедралата е интегрална част от мен. Не мога да си представя Париж без „Нотр Дам“, обясни Мари-Франс, жител на Париж.
„Нотр Дам“ е в ръцете на компетентни хора. Не се притеснявам за нея. Сигурно ще отнеме време реконструкцията, но не се тревожа“, смята Пиер, жител на Париж.
Франция сравнява премахването на огромното метално скеле с игра на клечки – всяка частица трябва да бъде премахната без останалите дори да помръднат.
Общата сума на обещаните дарения за възстановяването на катедралата е между 900 милиона и 1 милиард евро. Най-богатите френски семейства дариха милиони. Има обаче и 50 хиляди анонимни дарители. Някои – дали за храма няколкостотин евро. Други – по-малко от 5. Но „Парижката Света Богородица“, противно на туристическите клишета, е преди всичко храм на бедните.