Последни новини

Лабубу манията завладя Германия: Километрична опашка пред първия магазин за плюшените играчки в Берлин

Лабубу манията завладя Германия: Километрична опашка пред първия магазин за плюшените играчки в Берлин

Опозицията пита кога ще има нов шеф на ДАНС. Премиерът: Чакаме президента

Опозицията пита кога ще има нов шеф на ДАНС. Премиерът: Чакаме президента

Пожар избухна над село Илинденци, търсят се доброволци (СНИМКИ)

Откриха черните кутии на разбилия се руски самолет с 48 загинали: Разследват сибирската авиокомпания

Италиански министър е тормозен от любовницата си

Зеленски заяви, че на Украйна са необходими повече пари за войната срещу Русия

Урсула Фон дер Лайен ще се срещне с Доналд Тръмп за разрешаване на митническия спор

Гръмотевична буря временно блокира трафика на Франкфуртското летище

Франция обяви, че ще признае Палестина като държава: Кои други държави са го направили?

Д-р Бояна Бързашка, кардиолог: Седмичната физическа активност трябва да е минимум 150-300 минути

Какви са електоралните нагласи в началото на предизборната кампания?

Вижте коментара на социолога от „Алфа рисърч“ Павел Вълчев

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:19 ч. 27.09.2024 г.

Три месеца и половина след вот 2 в 1 през яни тази година и отново сме на прага на нова кампания за предсрочни парламентарни избори.

С какви нагласи приемат българите събитията, довели до поредните извънредни избори – коментар в предаването „Тази сутрин“ на социолога от „Алфа рисърч“ Павел Вълчев.

„Към момента българите са изморени от честите избори, демотивирани и усещаме едно напрежение“, обяви социологът.

Агенцията представи вече първото си проучване за електоралните нагласи преди вота на 27 октомври. То е реализирано със собствени средства между 18 и 24 септември сред 1000 пълнолетни от цялата страна.

Над 60% от анкетираните посочват, че политическата ситуация в България е „изключително тревожна, институциите не действат и има дестабилизация“. Има очакване и надежда у хората за развитие, тъй като това влияе на ежедневието им на базово ниво коментира Вълчев.

Снимка: btvnovinite.bg

40,6% от участниците в допитването са посочили, че очакват да се състави редовно правителство след вота на 27 октомври. 53,8% обаче не са оптимисти това да се случи.

Снимка: btvnovinite.bg

Има обръщане, в предходната предизборна кампания преобладаваше мнението, че ще се състави кабинет, уточни социологът от „Алфа рисърч“. По думите му това ще повлияе на избирателната активност.

Резултатите от изследването на агенцията сочат, че активността ще е доста ниска – 30,3%, или ще гласуват около 2 млн. души от имащите право 6 640 383.

Снимка: btvnovinite.bg

До урните ще отидат твърдите ядра на партиите и хората, които очакват да бъде сформирано правителство, уточни социологът.

Над 50% от анкетираните българи са на мнение, че следващото правителство трябва да е от широк кръг от партии в Народното събрание. 43,5% смятат, че е нужно правителство с една водеща политическа сила.

Снимка: btvnovinite.bg

С оглед на съдебните битки около регистрацията на париите в ЦИК, Алфа Рисърч зададе въпроса: „През последните месеци групите около Делян Пеевски и Ахмед Доган спорят кой представлява автентичното ДПС и има право да носи името. Според вас, коя от тях има по-големи основания да запази марката/името?“.

53% смятат, че по-големи основания да запази името ДПС има крилото около Ахмед Доган, а 14.9% - това около Делян Пеевски. Сред българските мюсюлмани това съотношение е 43% към 27% в полза на фракцията на Доган.

Снимка: btvnovinite.bg

Резултатите показват, че в 51-вото Народно събрание ще влязат 7 политически формации. Това са ГЕРБ-СД с подкрепа 23,9%, ПП-ДБ – 14,4%, „Възраждане“ – 14,2%, „Алианс за права и свободи“ – 7,9%, „БСП – Обединена левица“ – 6,3%, „ДПС – ново начало“ – 6,1%, „Има такъв народ“ – 5,4%.

Снимка: btvnovinite.bg

Под 4-процентната бариера остават „Величие – 3,2%, и МЕЧ на Радостин Василев – 2,8%.

Изследването е проведено в периода 18 – 24 септември 2024г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства.

Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Социологическият инструментариум отразява доброволно споделените оценки, нагласи и намерения за участие във вота на 27 октомври, но делът на купен, контролиран или принудителен вот остава извън неговия обхват.

Следете всичко за предстоящия вот в изборната секция на bTV - Парламент 51.