Кметът на Перник ще сигнализира прокуратурата за водния режим в града, който започна днес. Областта остава на сухо за 14 часа на ден.
От ВиК обясняват малкото вода в язовир "Студена" с липсата на достатъчно валежи през последните 5 месеца. Проучване на bTV обаче показа, че този период не е най-сухият от последния режим на водата в града през 1993-а година до днес. Освен това питейно-битовите язовири винаги трябва да дават приоритет на питейните нужди, но в случая това не е съвсем така.
По искане на bTV Националният институт по метеорология и хидрология изследва валежите в Перник за периода април-октомври, 24 години назад.
От проучването става ясно, че това не е най-сухата година. 2013 е била суха точно, колкото тази година. По сухи години са били – 2000 и 2011. Това показват и данните за годишния приток към язовира. До декември 2011 той е бил 34%, а до октомври 2019 е 32%. Тогава обаче воден режим е нямало.
Едва на 20 км от Перник - дълбоки пукнатини на дъното на язовир „Студена”. Единственият питеен източник за 100-хилядния град. „Причината е много дългото и силно засушаване. Това е най-сухата година от 1993 г. насам”, обясни Иван Витанов – управител на ВиК – Перник.
„Надеждата на всички ни беше да имаме валеж”, заяви Ирена Соколова – областен управител на Перник.
Водата е 5 пъти по-малко от капацитета на язовира. От 25 млн. кубика са останали едва 5 милиона. Още в началото на 2019-а година нивото му е по-ниско от половината – 12 милиона кубика.
„Категорично не е източван язовир "Студена"”, заяви Витанов.
Ремонт на стената му започва през 2017 г. Вместо да приключи до 2018 г., срокът се удължава до края на тази година.
„Специално дойдоха италиански водолази, които извършиха ремонта изцяло под вода”, обясни управителят на ВиК-Перник.
Градът изпада във водна криза. За последно режим на водата в Перник е имало през 1993 г. „Започнахме да мислим от около месец време, че това нещо ще се случи”, поясни инж. Витанов.
Ние сме подценили ситуацията и мерките са доста закъснели”, казва кметът на Перник Станислав Владимиров.
Наистина ли сушата е виновна?
„Чакахме този дъжд спасителен, но той все не идваше. Чакаме от вече 5 месеца, силно се надяваме да се смили Господ и над нас и да завали”, обясни още Витанов.
Природата ли е причината за пресъхването и наистина ли не е валяло в Перник през последните 5 месеца? Търсим отговор в архива на Националния институт по метеорология и хидрология.
„В никакъв случай не мога да кажа, че 2019 г. е най-сухата година. Значително по-суха е била 2000 г., 2001 г. също е по-суха година, като тази 2019 г. е също 2013 г., 2011 г. е по-суха. За мен 2019 г. в сравнение с други близки такива, е по-скоро нормална година”, заяви Лилия Бочева - ръководител отдел "Метеорологични експериментални данни" – НИМХ.
От данните на архива става ясно, че в далеч по-сухи години воден режим в Перник не е имало. Статистиката показва, че през сухите години като 2011 г. и 2019 г. годишният приток към язовира значително намалява. От института са направили проучване за снеговалежите, по-малко ли е снежната покривка в последните години.
„Не можем да говорим със сигурност за някакви трайни тенденции към момента”, поясни Бочева.
А некачествената ВиК мрежа?
Аврам Радев има 65-годишен опит като хидроинженер. 4 години е наблюдавал язовир „Студена”. Според него валежът не може да е причина за кризата.
„Дъждът е приятен за разхлаждане, но в никакъв случай не може да се разчита на дъжда. Това - едно време са правени такива молебени за дъжд, ние сме в такъв етап на развитие, че не може да се остави тоя град”, каза инж. Аврам Радев.
Причината за него е в старата водопреносна мрежа и загубите от над 70%.
„Режимът на Перник е, защото течовете, които са денонощно, отиват в почвата и изчерпват язовира, горкият язовир и той е изтощен. Според него всички по веригата са виновни. „Които без рехабилитация са позволили водата да отива в земята”, заяви още инж. Радев.
Проблем вижда в това, че питейният язовир се ползва и за промишлени цели. А реакцията за спирането на водата към предприятията „Стомана индъстри” и „Топлофикация – Перник” едва през ноември – е закъсняла.
Решението е спешна рехабилитация и подмяна на водопровода в града. Без това – остават само надеждите. За дъжд.
Какво ги чака перничани от днес? 14 часа в денонощието ще са без вода. Това може да продължи 5 месеца. Според разчетите така капацитетът на язовира ще стигне до месец април. Ако не вали. А виновен за кризата до момента е само един - природата.