„Не му е оказана тази комплексна първа помощ, която би могла да спаси живота му. При сърдечен арест ранната употреба на дефибрилатор е задължителна. Спорът дали е имало или не дефибрилатор е безпредметен при положение, че не е използван. Дори да е имало никой не е знаел къде е и как да бъде употребен“, каза проф. Иво Петров във връзка с трагичния инцидент на Летище София където пътник почина след 50-минутен опит да бъде реанимиран.

„Оказана е само първа помощ. Не е оказана ресуситация с дефибрилация. Това е, което е трябвало да бъде направено“, заяви проф. Петров.

По думите му, ако имаме пациент, който е в сърдечен арест трябва да проверим дали е в съзнание и дали има циркулация. Когато пациентът не отговаря, слушаме дали има дишане, ако няма дишане - слагаме двете ръце върху гръдната кост и започваме да правим сърдечен масаж, за да се създаде циркулация.

Масажът трябва да продължава докато дойде дефибрилатор. Първите три минути са изключително важни. До осмата може да има някакъв шанс, но след това не.

След като бъде направена първата дефибрилация започваме да правим отново масаж. Всеки може да използва този дефибрилатор. Тези масажи и дефибрилатора се правят докато не дойде циркулацията или бърза помощ.

„Шансът да бъде спасен пациента при тази процедура, впоследствие от бърза помощ, нараства с 60%. Това е доказано в скандинавските страни“, каза проф. Петров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement