Трагичен инцидент на Летище София. Пътник почина след 50-минутен опит да бъде реанимиран. Случаят е от неделя през нощта.

По информация на Спешна помощ 64-годишен кипърец е паднал и си е ударил главата на лентата за багаж. Линейката пристига на 9-ата минута.

Пред bTV жена, свидетел на случилото се разказа, че докато чака багажа си вижда, че друг от пътниците прави сърдечен масаж на пострадалия в продължение на поне половин час.

Жената споделя, че не е видяла медици и, че на мястото не е имало дефибрилатор.

От Летище София съобщиха, че разполагат с 24-часов медицински екип, който се е отзовал веднага.

Докато чакат багажа си Елица Бейска и съпругът ѝ стават свидетели на инцидента - на земята до лентата лежи мъж, а момче му прави сърдечен масаж. Забелязва и двама служители с униформи.

"Не знам тези двама човека дали бяха парамедици, или бяха от "Гранична полиция". Не можах да видя. Имаше два полета. Значи едно 400-500 човека. Беше страшно горещо. Не работеха климатици. На всички им беше много горещо и всички се оплакваха. Понеже бяха много хора не можах и да видя кой точно помагаше в момента, освен това момче. Беше от пътниците", разказа тя.

За bTV от Спешна помощ обясниха, че линейката пристига на летището за 9 минути, а опитите пътникът да бъде реанимиран продължават 50 минути. Уверяват и че е извършен пълният обем от реанимационни действия.

"Едната дама, която беше до него държеше някакво вливане мисля, че му правеха, защото държеше така на високо някаква течност. Но нямаше дефибрилатор със сигурност", добави Бейска.

От Летище София обясняват, че на аерогарата има денонощен медицински екип, който се е отзовал веднага.

"Може би е добре да се види къде са тези три дефибрилатора. Наоколо нямаше нито един. Ние се оглеждахме и търсихме дефибрилатор - нямаше. Поне не е на видимо място сложен, така както трябва да бъде, за да може всеки човек да го ползва ако се налага", добави Бейска.

Жената разказва още, че в Брюксел, където живее достъпът до такива уреди е лесен. От Спешна помощ уточняват, че аутопсия може да установи каква е причината за прилошаването на мъжа и от какво точно е починал.

Дефибрилаторите за ползване на публични места могат да спасят живот, казват лекарите. Стига да са качествени и да бъдем отговорни към изпадналия в беда човек.

„Идеята на този тип устройства е че самият апарат преди доставянето на електрошок към пациента измерва наличието на пулс, на сърдечен ритъм и проблема с него и в зависимост от това определя необходимото количество и брой електрошокове, които трябва да бъдат подадени“, обясни инвазивният кардиолог в УМБАЛ „Александровска“ д-р Иван Андреев.

От Спешна помощ казаха, че аутопсия може да установи каква е причината за прилошаването на мъжа и от какво точно е починал.

По репортажа работиха Емил Митев и Гергана Венкова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement