Отново посегателство върху природата. Десетки силно наранени и издялкани до сърцевината живи дървета. За това сигнализираха зрители на bTV.

Туристическото движение в България е едно от най-старите не само на Балканите, но и в Европа. Освен старите и добре дисциплинирани планинари и къмпингари обаче има и такива, които замърсяват и вредят на природата.

Със своите едва 23 км Черни Искър е една от най-малките, но и най-важните реки в страната. Това е един от трите притока на Искър.

Коритото на реката се е изменяло през годините и е предпочитано място за туризъм.

Снимка: bTV

Тръгваме срещу течението ѝ, точно над село Говедарци. Почти веднага се натъкваме на дървета, изрязани до сърцевината и оставени така.

Интересна зависимост, която се забелязва, е че почти всички издялкани дървета са на метри от огнища.

Така наречената борина се използва за по-лесно разпалване.

 

Мястото попада под границите на екологична мрежа Натура 2000 и има статут на резерват. Въпреки че паленето на огън там е забранено, огнища се намират на 50 -100 метра едно от друго.

Снимка: bTV

Освен следите по дърветата, къмпингарите са оставили след себе си и друго – на метри от реката откриваме оставена постройка, покрита с найлони – импровизирана тоалетна.

Фекалиите, мокрите кърпички и тоалетната хартия вече са част от пейзажа.

Откриваме още опънати въжета между дърветата – които са използвани вероятно за простори, както и изоставени щайги.

Снимка: bTV

Според експерти е трудно да се предвиди дали наранените дървета ще оцелеят.

„Не е законно да се пали огън, нито да се правят тоалетни на открито – особено в близост до реката, която дава вода на половин София. А дялкането за борина – която се използва за подпалки, прави дърветата неустойчиви на вятър или сняг и могат да се пречупят лесно“, каза Никола Ангелов от местното горско стопанство.

 „През лятото служители на ДГС „Самоков“ постоянно извършват обходи и правят информационна кампания на туристите и на къмпингуващите като им разясняват за опасността от горски пожари. Невъзможно е обаче 24 часа в денонощието да има наличен горски, който да обикаля“, обясни още той и призова всички туристи да бъдат по-отговорни и да пазят природата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK