„Всяко цивилизовано общество залага на приемната грижа и на грижа при близки и роднини за изоставени деца. В България нито едната, нито другата грижа е подкрепена“.

Това каза в интервю за предаването „Тази сутрин“ бившият социален министър Иванка Шалапатова по повод данните от Агенцията за социално подпомагане, че все по-малко българи искат да полагат грижи за деца в риск.

Преди година като социален министър Шалапатова предложи до края на 2024 г. да се изработи единен финансов стандарт за качеството предоставяне на приемна грижа на децата в България, за които родното семейство не може да полага грижи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Също приемната грижа да стане социална услуга. Бяха предложени конкретни промени в Закона за социалните услуги, в Кодекса за социално осигуряване и в Закона за здравно осигуряване. Шалапатова призова следващия социален министър да се ангажира с приемственост към семействата и децата, както и да бъдат закрити последните домове, които не предоставят най-добрата грижа в интерес на детето.

„В България поради липсата на адекватна подкрепа за биологичните родители реално много деца не могат да живеят в родното си семейство. Няма финансов и жилищна подкрепа, когато семейството живее в бедност. Затова ние имаме много деца, които постъпват в системата за закрила“, коментира към днешна дата бившият социален министър.

По думите ѝ продължава тенденцията изоставените деца да отиват в центрове за настаняване от семеен тип, вместо в семейство, което е допълнителна травма за тях.

Гледайте целия разговор във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK