Търсят се приемни родители.
Все по-малко българи искат да полагат грижи за деца в риск - това показват данните на Агенцията за социално подпомагане.
Какви са причините за негативната статистика и какви са трудностите, пред които са изправени приемните родители?
Вече 10 години Надя Бобева е приемен родител. Двегодишното момиченце, за което се грижи в момента, е при нея от самото раждане. Тя е и четвъртото дете, което посреща в дома си.
„Моите деца пораснаха, аз имах нужда да се грижа за някого, да казвам лека нощ, да ги обгрижвам, да целувам, да прегръщам, докато се родят моите внучки и така станах приемен родител. Сега вече не бих се отказала. Това е почти като биологичното родителство, но отговорността е много по-голяма“, разказва Надя.
Приемните родители обаче често срещат трудности.
„В училищата, в детски градини - има много лошо отношение към тези деца. Държавата забранява на тези деца да се снимат, да излизат на състезания, международни срещи и по музика, по спортове. Не се снимат, не се показват - нямат право да участват в състезание, макар че има много талантливи деца, които живеят в приемни семейства, но няма шанс никакъв. В детските градини нямат никакъв спомен с децата от групичките, празници не се снимат и винаги са изолират, отделят се в другите стаи“, казва още Надя.
По думите на програмния директор на „Закрила на детето“ към УНИЦЕФ у нас Дани Колева трудности е нормално да има във всяко семейство.
„Който е родител, знае колко е трудно, а това са деца, които са с трудни съдби, които приемните родители трябва да им помогнат. Не само да им дадат дом, семейство и грижа, но и да им помогнем да излекуват раните си“, каза още Дани Колева.
У нас всеки приемен родител получава от държавата 1 400 лева за първото дете в семейството - или 150% от минималната работна заплата. Като сумата нараства за всяко следващо дете.
Всеки може да стане приемен родител - дори и да няма постоянен партньор в живота. Но е важно да не е осъждан или поставян под запрещение. Сред изискванията за настойниците са още да няма сериозни здравословни проблеми, както и да са мотивирани и да могат да осигурят подходящи материални условия.
Приемните родители полагат труд по граждански договор, което ограничава техните социални и осигурителни права.
У нас има над 1 700 приемни семейства към края на месец февруари, които се грижат за 1839 деца. Преди седем години обаче настанените деца са били 2 205 в повече от 2 300 семейства.
Данни на УНИЦЕФ показват, че само за изминалата година в страната ни са регистрирани над 2500 непридружени деца бежанци и мигранти, които са потърсили подкрепа в България.
А приемната грижа не е просто временен дом – тя е шанс едно дете да получи топлина, уют и най-вече семейство.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK