В дните преди изборите текстът на Иван Ланджев, прочетен от Захари Бахаров, раздразни умовете ни и разпали бурни скандали в социалните мрежи. Заглавието му е "Българско селфи" и е част от книгата "За неизбежната случайност".
"Всички сме част от проблема на собственото си нещастие"
„Ключът е в заглавието. Неслучайно съм го кръстил така и неслучайно е написано в първо лице. Аз не изключвам себе си от проблема – от този сблъсък на крещящи противоречия, на диаметрални противоположности. Ние всички сме част от проблема – кой в по-малка степен, кой в по-голяма, на собственото си нещастие. Заради това накрая монологът завършва по този начин – „Не съм точно щастлив, а искам да бъда. И май в това е цялата работа“, коментира Иван Ланджев в „Тази сутрин“.
„Изкуството задава въпроси. Не дава рецепти, не дава отговори, но това, което знам със сигурност е, че все още не сме осъзнали индивидуалната си отговорност – личното си участие в собствената си съдба. Тя няма да се спусне отгоре“, заяви още поетът.
„Текстът имаше любопитна съдба, любопитен път към читателите до това видео. Той е писан преди две години. Никого не съм скарал с него. Хората се скараха сами. Много смешно ми стана, че мнозина провидяха сега в това някаква акция, някаква кампания“, посочи той.
"В България не е много трудно нещо да съвпадне с избори"
Затова, че видеото със Захари Бахаров излезе между двата тура на кметските избори, Иван Ланджев коментира, че "В България не е много трудно нещо да съвпадне с избори, особено напоследък“.
„Често стават. Така че не търсите неизбежни случайности точно тук. Ако е случайност, може би е неизбежна. Но със сигурност не е търсено. Текстът е писан преди две години и това обяснява препратките с пандемията, с мерките, с едни пророци, които тогава проповядваха да се пие белина“, посочи поетът.
"Творци, които харесвам, харесват книгата"
„Тогава се чете добре. Аз го писах за колонката, която водя. Беше популярен, но нищо със сегашния ефект – след прочита на Захари. И тук е мястото да благодаря – не само на него. И на Теодора Духовникова, която също прочете част от книгата, на Бойко Кръстанов, на Рени Веселинова, която направи видеата. Това са творци, които много харесвам. Оказа се, че те харесват книгата. Ето това искам да наричам неизбежна случайност“, поясни още той.
Отложена премиера
„Ние отлагахме премиерата няколко пъти. Тя излезе в България, докато аз още бях в САЩ като гост-лектор в Чикагския университет по програма „Фулбрайт“. Успях да я завърша там, тя излезе, но мен ме нямаше. После аз се върнах – посред лято, хората в София ги нямаше“, разказа Иван Ланджев.
„Не успяхме да направим премиера. Направихме няколко четения в български градове, където срещнах много топъл прием и това много ме окрили и обнадежди. Първият тираж се изкупи почти без никаква реклама, без никакви телевизионни участия. Пуснахме втори. Решихме, че ще направим премиера през септември. Не успяхме. За октомври – пак не успяхме. И решихме после вече финално да направим нещо за тази книга. Така се събрахме с тези страхотни актьори и с Рени. Диана Алексиева от “Поетите Live“ координира целия процес“, сподели поетът и сценарист.
"Всичко е така, няма хиперболи"
„Направихме това и то съвпадна с балотажа. От трите текста, които прочетоха, само този е сатиричен, социален. Текстът, който Теодора Духовникова прочете, е дълбоко личен. Третият – на Бойко Кръстанов, също, разказва за моето детство през 90-те. Той е забавен, но не е така остър. Смешното и тъжното е, че в „Българско селфи“ това не са някакви преувеличения, хиперболи, които аз съм търсил, за да засиля художествения ефект. Напротив всичко е така. Аз вярвам, че нещата стоят така, мисля ги и съм готов да ги защитавам в спор. Хубаво е, че има реакции. Единственото, с което не съм съгласен, бяха масовите кражби в социалните мрежи. Сваляха надписи, използваха ги за политически цели“, заяви още Иван Ланджев.
„Аз не исках да се показвам в предизборен контекст, благодаря, че се съобразихте с мен. Не искам този текст да се политизира излишно, той е социален“, посочи още той.