„Проблемите с кандидатурата на Калин Стоянов са видими рано във времето. Още при първия служебен кабинет. Тогава светна червена лампа. Ставайки служебен министър, той показа, че не различава работата в редовно и служебно правителство. Очевидно президентът даде шанс тогава да покаже дали е способен да се справи с тази задача. Калин Стоянов показа политически зависимости“.
Това каза в предаването „Тази сутрин“ Иван Демерджиев, бивш служебен министър на вътрешните работи.
Според него резултатите от последните парламентарни избори са показали спорни явления.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„В районите, в които Делян Пеевски беше водач на листи, Благоевград и Кърджали има повишаване на гласовете в абсолютни стойности за ДПС в негово лице. В Кърджали с около 8 хиляди гласа, а в Благоевград с малко под 7 хил. гласа. На фона ниската активност подобно повишаване на гласовете е необяснимо. Ще дам два примера. В Белица в секция със 75 души са гласували 74. Има пет невалидни бюлетини, всички валидни са за ДПС. В село Бабек в секция от 564 души са гласували 507, а от тях 498 са гласували за ДПС. Ясно се вижда, че тук има изкривяване на резултата. Калин Стоянов не даде спокойствие в МВР. С встъпването си смени редица директори на дирекции на главни дирекции, административни ръководители, 23-ма областни директори и екипи, които доказаха, че могат да провеждат честни избори“, категоричен е Демерджиев.
„Интересно е как Калин Стоянов не пое отговорност за нито едно от своите действия. Калин Стоянов предложи смяна на главния секретар Петър Тодоров, за когото нямаше никакви данни, че не се справя с длъжността си. Твърдеше, че Живко Коцев е лично негов избори и носи отговорност за действията на този главен секретар. После видяхме какво се случи с Живко Коцев, а Калин Стоянов започна да твърди, че са му го натрапили“, добави той.
„Ние сме в конституционна криза, но тя беше предопределена от действията на Народното събрание. Депутатите дадоха „постно меню“ на президента, от което той да избира служебен министър-председател. После Народното събрание остави практически двама-трима, тъй като не попълни вакантните позиции – омбудсман, заместник на омбудсмана, подуправител на БНБ. Гуверньорът на БНБ не може да е служебен премиер. Отказът на Горица Кожарева да преразгледа решението си за Калин Стоянов задълбочи кризата“, посочи Демереджиев.