Опазването на мощите на свети Йоан Рилски и превратностите, през които преминава Рилския манастир в най-новата ни история, са събрани в нова книга. Идеята мощите на светеца да бъдат извадени от Светата обител e обсъждана през 60-те години на XX век, когато манастирът е превърнат в национален музей, а монасите са били изгонени.
Историкът и уредник на музея в Рилския манастир Мария Златкова проучва архивите и запазените летописи на монасите. Тя обясни, че е имало репресии срещу монасите, иззети са техни лични вещи и са били хулени за това, че са привърженици на фашистката власт.
Архивите на манастира пазят описани превратностите, които се случват в духовната обител само за половин век. На Велики четвъртък 1946 г. в църквата на манастира нахлува милиция. От гроба му в Светата Обител е изровено тялото на цар Борис III въпреки противопоставянето на монасите и игумена Калистрат.
„През 1959 година от Кюстендилския окръжен комитет излиза едно писмо, че манастирът не трябва да бъде вече православно средище, а музеят за патриотично възпитание на трудещите се. Това е първата лястовичка в официалните действия за одържавяването на манастира“, разказа тя.
От 1961 г. 1991 г. духовният център официално е превърнат в Национален музей. В първите години богослужението в него е забранено, а монасите са изгонени. Иззети са мощехранилници, икони и църковна утвар. Поставен е въпросът е и за мощите на свети Йоан Рилски.
„Новите стопани на манастира са се колебаели какво да се случи с мощите. Имало е идея дори те да бъдат изнесени от манастира. Монасите също са искали да вземат мощите със себе си, но се решава да останат тук. Прави се една комисия от монашеското братство, която много грижливо проверява състоянието на мощите е се прави протокол. Сред тяхното напускане те взимат ключа от сандъчето, в което се съхраняват мощите, с надеждата те да не бъдат отваряни и пипани. За съжаление, музейните работници намират начин, отварят мощите и те са показвани като музейна забележителност“, обясни още Златкова.
По думите ѝ мощите са опазени и не са пипани. На 1 ноември 1968 г. властта у нас разрешава в църквата на манастира да бъдат възстановени богослуженията. Златкова смята, че това не става по добра воля, а по-скоро по примера на Съветския съюз, който връща собствеността на някои манастири на църквата.
Рилската света обител връща своя статут преди 30 години, но все още останат нерешени въпроси от годините на посегателство върху мощите на светците