Летните жеги се отразяват не само на хората, но и на домашните любимци. Те също като своите стопани, търсят начин как да се разхладят.

„Животните принципно се охлаждат по-трудно, защото имат по-малко потни жлези. По тази причина основните методи за охлаждане при кучетата е чрез изплезването на езика и чрез дълбокото дишане“, обясни ветеринарният лекар д-р Димитър Яновски.

От думите му стана ясно още, че подобно на хората, животните понасят по-лесно студа, отколкото жегите.

„Основните правила са да не излагаме животното на пряка слънчева светлина и да не го оставяме в затворено топло помещение“, посочи още д-р Димитър Яновски.

Лапите на кучетата са другото нещо, за което стопаните трябва ад се погрижат. Според ветеринарния лекар в такива ситуации трябва да се използват специални мехлеми за техните лапички. Той се нанася преди всяка разходка, като е желателно процедурата да се повтори и след прибирането вкъщи.

 

„Всяка порода е различна и понася по различен начин лятната жега. Например северните породи по-трудно понасят високите температури – те по-лесно получават топлинен удар и колабират“, посочи още ветеринарният лекар.

Относно котките, хамстерите и другите домашни любимци той посочи, че ако в дома няма въздушно течение или климатик, животните трудно понасят жегите.

„Имах случай с един хамстер, който буквално беше хербаризиран, защото беше оставен на пряка слънчева светлина в аквариум на балкона. Това е опасно. Тези животни трябва да са на сенчесто и проветриво място“, каза още д-р Димитър Яновски.

Той посочи, че храненето е стандартно. Повечето животни обаче намаляват драстично приема на храна. Задължително е обаче да им се осигурява прясна вода.

Вижте във видеото какво още препоръки даде ветеринарят за разходката на кучетата в жегите.