Производството и съответно консумацията на имитиращи млечни продукти у нас процъфтява на фона на сериозен спад на преработката на краве, овче, козе и биволско мляко.
„Явно има канал за пазарна реализация, защото ако отидем, в който и да е супермаркет – имитиращите продукти трябва да се обозначават, много трудно ще намерим такива продукти. Те там не се предлагат. Има алтернативни писти, по които тръгнаха, тъй като хората много ясно се произнесоха“, коментира в „Тази сутрин“ Богомил Николов от асоциация "Активни потребители".
„Отначало имаше повече имитиращи продукти, но хората спряха да ги купуват. Когато не са мамени, когато са информирани, хората много ясно се произнасят какво искат“, посочи още той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Тези имитиращи продукти намериха други пътечки, по които отново да бъдем мамени и да ги консумираме“, отбеляза Богомил Николов.
„Преди няколко години правихме тест на банички и в най-хубавите банички намерихме извара. Повечето бяха с имитиращи продукти. Ако направим същото с шопската салата или с картофките по заведенията, ще се окаже, че 2/3 от заведенията използват точно такова сирене“, коментира той.
„За последните 3 месеца сме направили около 33 000 проверки. Има около 2500 предписания, около 1700 акта за констатирани нарушения, а над 50 обекта са затворени. Има затворен производствен обект, има спиране на реализация на част от дейността“, посочи доктор Любомир Кулински, директор на дирекция "Контрол на храните" в БАБХ.
По-думите му имитиращите продукти трудно се различават на външен вид и е необходим лабораторен анализ. А проверки показват, че повечето имитиращи продукти са етикетират и продават правилно в търговската мрежа и заведенията.
„Когато консумираме нещо, което не знаем какво е, винаги има риск. Принципът да не знаеш какво ядеш, трябва да бъде напълно отхвърлен от пазара“, посочи Богомил Николов.
Основно съдържание на имитиращите продукти са растителни мазнини. Законодателен и здравословен проблем няма, но според Богомил Николов Българската агенция по безопасност на храните трябва да се фокусира върху риска.
Той обърна внимание, че цената на какаото расте и ще тръгнат измами и при шоколадите. Такива се очакват и при зехтина.
Кореспондентът на bTV Рени Христова се срещна с технолога Цветелина Найденова в село Боровица и показа как истинските млечни продукти стигат от мандрата до щанда.
Цветелина Найденова обаче посочи, че не могат да реализират всичката си продукция именно заради имитиращите продукти, които са по-евтини и често хората ги избират.
По думите ѝ повечето мандри имат щамповани сирени, които гарантират продуктите.
Увеличава се произведено сирене от имитиращи продукти. Данните са на Министерството на земеделието и храните. Само за първите 6 месеца на годината са произведени над 6 хиляди тона имитиращи продукти на сирене. Ръстът спрямо същия период миналата година е близо 7 на сто.
На този фон - намалява с почти 10 процента произведеното сирене от краве мляко, с над 25 на сто - сиренето от други млека. Има спад и на произведеното масло у нас.
За първите 6 месеца на годината има ръст при производството на пресни пакетирани млека.
Данните показват още, че през 2022 и 2023 година у нас са се произвели 25 хиляди тона имитиращи млечни продукти. А страната ни не отчита износ на подобни продукти.