Около 3500 жени в България всяка година са диагностицирани с рак на гърдата. Държавата обаче няма единен регистър за точния брой на болните.

Как туморите могат да бъдат откривани по-рано, а лечението им по-ефективно - за първи път от 35 години лекари от различни специалности се събират в София, за да обсъждат как най-много пациенти да бъдат спасени от едно от най-честите ракови заболявания.

„Най-често ракът се открива, когато жената напипва бучка в гърдата си. Обръща се към лекар и оттам започва ходенето по веригата“, обясни в „Тази сутрин“ хирургът доц. д-р Свилен Маслянков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„През последните 30 години в голяма част от Европа е въведен скрийнинг, който обхваща цялото население. В България е въпрос на организация и се надявам това да се случи в най-скоро време“, коментира той.

Според него профилактичните изследвания за рак на гърдата трябва да станат задължителни.

„По някакъв начин дори хората, които не ходят на скрийнинг, да бъдат наказани по някакъв начин“, на мнение е доц. д-р Свилен Маслянков.

По думите му заболяването „се подмладява“ драстично и при него идват все повече млади хора.

„За първи път ние хирурзите излизаме с инициатива за организирането на конференция. Основният таргет са младите хирурзи“, обясни доц. д-р Свилен Маслянков.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK