На прага на зимните празници къщи за гости пропищяха от хакерски атаки.
Застрашени от финансови загуби са не само собствениците, но и потребителите.

От седмица Цветанка Върбанова прослушва списъка с клиенти, резервирали къщата й за гости в село Вълчовци. Причината - самоличността ѝ във „Фейсбук“ е открадната и от нейно име оперира неизвестен.

„Свърза се една клиентка, която ми писала в къщата за гости и каза, че мигновено някой отговаря на английски“, каза Цветанка Върбанова, с. Вълчовци.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Собственичката се свързва с ГДБОП. IP адресът е установен.

„Човекът откраднал самоличността ми може да лъже хората и те да изпращат пари по чужда банкова сметка. Къщата е пълна за Коледа, за Нова година, за 8 декември. Ако дойдат случайно и други хора, които не очаквам, аз не знам, няма къде да ги настаня“, заяви Върбанова.

С увеличаване на потреблението на интернет, расте и броят на хакерските атаки, предупреждават експерти и съветват: парола от най-малко 8 символа, без смисъл.

„Букви - главни и малки, цифри и препинателни знаци и тогава всички възможни комбинации могат да се извъртят от компютърна програма за над 1000 години. Това е по-голямата сигурност“, обясни доц. д-р Делян Генков, ръководител  катедра „Компютърни системи и технологии“ в ТУ – Габрово.

Експерти по киберсигурност пресмятат, че за последната година интернет престъпленията са скочили с над 300%.