За първи път у нас ще има над 9000 машини за гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. 

В началото на изборния ден в устройствата ще се въвежда специален код, с помощта на който се отпечатва т.нар. „нулев протокол”, удостоверяващ, че те не са манипулирани. Машините не са свързани с интернет.

„Такъв код ще има всяка избирателна комисия. Протоколът се разпечатва, за да се удостовери, че в машината няма записани никакви данни”, обясни Росица Матева, председател на Обществения съвет към ЦИК.

Разпечатката е с пълните имена на партиите, коалициите и кандидатските листи за преференциите.

„Когато изборният ден приключи, се отпечатва и финалния протокол, в който се съдържат данните за гласуването. Членовете на комисиите го подписват и подпечатват”, допълни тя.

Как да гласуваме с машините?  

В секционната комисия на всеки гражданин, който иска да използва машината, се дава „смарт карта”, на която ще пише „избирател”. Тя се поставя в долния отвор на устройството и се визуализира бюлетината, която е на три страници.

Снимка: bTV

„След като лицето направи своя избор, трябва да натисне бутонът „преглед” и се визуализира екран, на който се вижда какъв е изборът му. След това натиска „гласувай” и се разпечатва разписката с вота, която се поставя в плик”, добави Матева.

Вчера на сайта на Държавна агенция „Електронно управление” е публикуван докладът и решението за сертификация на машините за гласуване.