"През цялото лято говорим за комбинации, числа и коалиции. Струва ми се, че изборите за нас са повече държавна лотария, но е хубаво зад това да виждаме история".

Така писателят Георги Господинов коментира в „Тази сутрин“ горещия политически сезон. 

По думите му лекомислено кризата се обявява за политическа, а тя е по-скоро криза на смисъла – човешка и екзистенциална криза. 

„Дефицитът на бъдеще е едно от нещата, пред които сме изправени през последните години, но те са свързани с миналото. Когато имаш несбъднато минало, имаш несбъднато настояще – имаш несбъднато бъдеще. Тези, които си мислеха в началото на прехода: „Каквото било – било. Дайте да гледаме напред“, всъщност се оказаха част от провала“, коментира писателят. 

Според него основният проблем на политическата сцена е, че излизат нови лица, които са „необезпечени с минало и опит“. По думите му това са хора, които нямат какво да губят, появяват се и изчезват бързо. 

„От друга страна, има хора, които са претърпели своите провали в миналото, но ние сме го забравили. Нямаме памет за провали и това отново е проблем. Хубаво е обществото да се самосезира, когато види лице, което се е провалило“, допълни Господинов. 

Относно фиксацията върху дипломи на лицата в политиката, писателят заяви, че това не е основното, което един политик трябва да прави.

„Езиците са бонус, един политик трябва да излиза извън локалното, да има визия за бъдещето, да смени тона на разговора, защото в момента той е принизяващ“, смята той. 

Господинов заяви, че през годините неведнъж е получавал покани да се включи в политическия живот на страната, но е отказвал, защото за него е важно да остане независим.

Писателят показа и новата си книга - „В пукнатините на канона“, която от утре ще бъде по книжарниците.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement