Предложенията за промени в Изборния кодекс са във фокуса на депутатите, вчера заседаваха. Проектите са пет – два на ПП-ДБ, един на „Възраждане“, един на „БСП – Обединена левица“ и един на „Има такъв народ“.

„И петте законопроекта, внесени в Народното събрание, се фокусират основно върху начина на отчитане на гласовете. Очевидно това е проблемът, който е най-наболял и всички ние виждаме“, коментира в „Тази сутрин“ Цветелина Пенева, член на Обществения съвет на ЦИК.

„В тези законопроекти се предлага или да се върне машинният начин на отчитане, или да се въведат поредните нови технологии. Говори се и за нови видове машини, за оптични центрове“, обясни Пенева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Също така се възкресява идеята за т.нар. преброителни центрове, където да се броят само хартиените бюлетини, според едно от предложенията. В друг законопроект четем, че там трябва да се броят и хартиените, и бюлетините от машинното гласуване“, поясни още Цветелина Пенева.

Втората група промени, които се предлагат, касаят най-вече избирателните списъци и въвеждането на активна регистрация. По този начин могат да се изчистят „мъртвите души“ от списъците.

„Наистина основният въпрос е как ще се броят гласовете. Покрай това обаче виждаме един много съществен проблем – някои от законопроектите предлагат взаимоизключващи се решения“, коментира от своя страна Даниел Стефанов, изборен експерт и преподавател по "Политически науки".

Той даде пример със законопроект, който вкарва едновременно сканиращите устройства и преброителните центрове, което в изборния процес на практика има една и съща функция – да брои гласове.

По думите на Стефанов има няколко риска, когато по отношение на промените в Избирателния кодекс и единият е свързан с избирателните списъци.

„Идеята, че българският избирателен списък е толкова грешен, че той трябва изначално да се поправи, е много широко разпространена, но никога не е била доказана. Виждаме, че има вероятно някакви неточности в избирателния списък, но не знаем тази неточност колко е голяма“, каза Даниел Стефанов.

Според него има риск от едната крайност да преминем в другата, където да се окаже така, че да отидем в избирателната секция и да ни няма в списъка по някаква причина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK