Преди четири месеца парламентът прие промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие за ивици, по които хората с увреждания могат да влязат и да се изкъпят в морето сами.

За да започнат да действат промените, трябва да бъдат „облечени“ в наредба, която да регламентира как на практика да се случи тази достъпност. Затова промените останаха пожелателни през това лято.

Някои концесионери започнаха да работят в тази посока. Сега инвестицията е за тяхна сметка. Когато промените влязат в сила, изграденият достъп ще се приспада от концесионната такса.  

Повече от 10 години Грета Аспарухова води битка хората с увреждания да могат да влизат в морето. Младата жена участва доброволно в работна група за достъпност на ивиците и обхожда Черноморието. Точно когато се отказва от родното море, вижда лъч надежда.   

„Стигнахме до хубава достъпност. На плаж „Север“ в Бургас вече има кът, в който хората с инвалидни колички могат да плажуват. Има шезлонг, с който може да се влезе във водата. Спасителите също са ангажирани. Остава единствено да се направи съблекалня и тоалетна“, обясни тя.

„Притеснявам се, че в Министерството на туризма няма достатъчно специалисти, разбиращи от достъпност, и се разписват протоколи, които не са реални“, допълни Грета Аспарухова.

Концесионерът на плажа се е допитал до нея, когато е изграждал пътеките.

„Точно такъв плаж другаде се съмнявам да има. Има няколко пригодени. Това, което концесионерът Симеон Цветков направи, го направи със свои средства. Попита ме какво е нужно, за да станат нещата по-добре. Още на следващия ден беше направен този кът“, каза още тя.

Близо до спасителния пост е направена платформа с чадъри и шезлонги, а през деня пред нея стои плаващ шезлонг. С помощта на спасителите, в него хората с увреждания, един по един могат да се изкъпят в морето.

Зоната е за хора, които са трудноподвижни и не могат да влязат сами във водата. Затова спасителите не допускат там други плажуващи. Надуваемият шезлонг се използва само при спокойно море.

„Ние се превръщаме в медиатори, трябва да решим на кого увреждането е по-важно и да преценим кой е с по-голямо предимство“, каза спасителят Петър Петров.

От другата седмица започва и намаляване броя на спасителите. От 2 септември постовете се намаляват от 11 на шест. След 15 септември ще има два поста до края на сезона.

Потърсихме данни от Министерството на туризма на колко от ивиците по Черноморието има изградена, макар и ограничена достъпност. Отговориха ни, че това се определя с наредба, която в момента се изготвя.

Наредбата за правилата и стандартите за достъпност на плажовете трябва да е готова до края на годината и да влезе в сила от следващото лято.