Трудноподвижни и хора с физически увреждания вече могат да стигат безпроблемно през пясъка до морето в курортното селище Крайморие в Бургас.

На плажната ивица е приспособена пътека от синтетична материя, по която със специализирана количка, хората с двигателни проблеми имат по-лесен достъп до водата.

Кристина Славкова е трудноподвижна и досега е влизала в морето само с патерици. За първи път на плажа в Крайморие се качва на специализирана количка за вода, придружена от двама спасители.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Усещането беше, че наистина бях в морето. Съвсем нормални условия като за нас хора с увреждания. Много ми хареса. Постоянно има хора зад гърба ми, така че съм спокойна, че нищо няма да ми се случи“, казва жената.

Снимка: btvnovinite.bg

Откакто специализираната количка за вода е на плажа в Крайморие, се използва постоянно. Хора с двигателни проблеми пътуват от цялата страна, за да се възползват от новите удобства.

„Просто като принцеса се чувстваш там. Наистина е стабилна, много хубава, удобна. Идеята е чудесна, защото инвалидите нямаме кой знае какви облекчения“, споделя Румяна Щерева.

Снимка: btvnovinite.bg

Пътеката, по която се движи количката за вода, е дълга 40 метра и свършва до брега. Новото приспособление е дело на Фондация „Достъпен свят“ и нейният представител Иван Анчев, а стопанинът на плажа в Крайморие е прегърнал идеята.

„Количката е експериментална, тя ще бъде и подобрена. Хората се радват, приемат добре идеята. Освен че е в тяхна услуга, е в услуга и на нас самите, защото досега от другата пътека се налагаше, в зависимост дали морето се е отдръпнало, спасителите доста повече инициатива да вземат“, коментира концесионерът Николай Димитров.

Съгласно промените в Закона за Черноморското крайбрежие до една година всички български плажове трябва да бъдат достъпни за хора с увреждания.

Снимка: btvnovinite.bg

„Още когато се зададе човек или се обади предварително, ние поемаме тази отговорност да го придружим, да го прехвърлим на специализираната количка, да влезем във водата, да почувстват това, което другите хора чувстват във водата. Това чувство, което ние виждаме в техните очи, тази усмивка, трудно е да се опише“, казва старши спасителят Васил Алексиев.

А как се подготвят спасителите за работа – гледайте във видеото: