През последните две седмици имаше много магнитни бури – Слънцето изригва постоянно, но това е проблем само тогава, когато изхвърлената плазма влияе на Зелята. Това каза в предаването „Тази сутрин“ доц. Петя Трифонова, зам.-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

„Имаше предупреждение, че тази седмица ни очакват магнитни бури, които за щастие не се сбъднаха. Оказа се, че смущенията, които получихме в резултат на слънчевите изригвания, доведоха до съвсем слаби изменения на магнитното поле. Те не бяха усетени на територията на страната“, обясни той.

Доц. Петя Трифонова посочи, че дългосрочната прогноза е със сравнително слаба степен на достоверност. Проблемът бил, че тези прогнози се правят по косвени признаци наблюдава се въртенето на Слънцето и неговите активните области, след което се правят съответните изчисления.

Снимка: bTV

„Най-точни са прогнозите за три денонощия напред. Това е времето, което е необходимо при изригване на Слънцето, изхвърлената плазма да достигне до Земята и да смути магнитното ѝ поле“, каза още експертът от БАН.

Доц. Петя Трифонова е категорична, че най-много магнитни бури има през март и април, както и през септември и ноември. Според нея хората доста често бъркат топлото време с магнитните бури. Юли обаче се оказва един от спокойните месеци.