Започна демонтажът на Паметника на съветската армия, който дълги години предизвикваше полюсни реакции в обществото. От първия ден около паметника има засилено полицейско присъствие.
Около монумента има заграждения. В първия ден беше премахната най-високата част на паметника.
Решението на Столичния съвет за демонтажа бе взето през март. Монументът ще бъде премахнат в рамките на 59 дни.
Реакцията на Москва беше много остра. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова определи демонтажа като "варварско действие".
"Варварските действия на българската страна нямат оправдание и прошка. Смятаме разрушаването на паметника на общото ни минало за поредна враждебна стъпка на официална София, утежняваща и без това патовата ситуация в двустранните отношения. България отново, както неведнъж се е случвало, избира грешната страна на историята. Самата тя ще трябва изцяло да плати последствията от това срамно решение, каза Захарова.
В годините на прехода вече сме ставали свидетели на демонтирането на елементи и цели монументи от социалистическата епоха.
На 4 октомври 1990 г. хеликоптер, съветски модел, премахва за точно три минути, петолъчката на Партийния дом в София. Днес там се вее трибагреникът, а старата звезда, изработена от стъкло, се пази в Музея на социалистическото изкуство.
През 1991 г. е взето решение за премахване на знаковия паметник на Ленин в центъра на София. Аргументът на властите е, че, цитирам - "пречи на строителството на столичния метрополитен". Гранитният гигант е демонтиран на части, като се започва от главата. Днес на мястото се издига статуята на Света София.
През август 1999 г. с взрив е разрушен Мавзолеят на Георги Димитров. Първата детонация е в присъствието на тогавашния премиер Иван Костов и кмета на София Стефан Софиянски. Цялостното разрушаване на мавзолея продължава няколко дни. Много по-рано - през 90-та мумията на Димитров е кремирана, а останките погребани в Централните софийски гробища.
24-години по-късно все още няма решение какво да се изгради на мястото на някогашния мавзолей.
Какво казаха за премахването на Паметника на съветската армия историкът проф. Искра Баева, общинският съветник от "Синя София" инж. Иван Сотиров, поетът Едвин Сугарев, бившият общински съветник от БСП Борис Цветков - гледайте във видеото.