„Няма да позволим повече експерименти, потъпкване правилата на демокрацията. Експеримент беше сглобката, с ротациите, с това вторият да управлява, първият да подкрепя хора, които не са минали през избори и изведнъж се появяват министри , които не е ясно откъде са дошли“, каза Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ.
Той заяви, че ще се наблегне на класиката.
„Това е коалиция, преговори и подписване на споразумение, сериозни преговори, поставяне на цели пред държавата, подписване на коалиционно споразумение за министри, хора, които са минали през избори, които носят ценностните на общественото доверие и които могат през политическа воля да гонят въпросните цели, които са записани в коалицонното споразумение и администрацията въобще“, каза Митов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Той обясни, че след изборите ще се решава какво ще се прави.
„Трябва да минат самите избори. Знаем със сигурност, че няма да позволим повече експерименти и потъпкване правилата на демокрацията. Ние сме достатъчно зряла партия, за да знаем, че в една демокрация няма начин да предпоставяш вота и волята на избирателите. Когато народът те нареди по определен начин, гледаш с кои партии може да съставиш обща програма с общи цели. Всичко спря в държавата през последните 3 години. „Хемус” спря, хората във Варна ме питат кога ще стане готова, кога и „Черно море” ще стане готова”, коментира той.
Според него хората разчитат на подобрена версия на управлението на ГЕРБ:
„Реставрация след революцията. Хората видяха, че дотук са били лъгани и мамени. Статуквото бе дума, използвана от „Продължаваме промяната”. Между едрите популисти, между Кирил Петков и Костадин Костадинов, има органична връзка. Целта на „Възраждане” и Асен Василев е България да не влезе в еврозоната”, смята той.
Митов добави, че намерението им е да се отнасят отговорно към държавата.
„На последните избори нямаше начин, при 5 поредни парламентарни избори, да не опитаме да съставим правителство. Ако статуквото означава политическа предвидимост, ред, ясни цели, сигурност, аз нямам проблем да се идентифицирам с такова статукво. Това понятие не е непременно негативно. Гражданите вече го желаят” каза още той.
На въпрос с кои партии имат една ценностна система, той заяви: „Програмите са ясни и публични. ДПС и ПП имат обща ценностна посока. След като са ценностно близки, трябва да си намерят общи цели и в програмите, за да формулират цели пред институциите и държавата, които да изглеждат общо.”
За „Магнитски” той подчерта: „В листите си нямаме хора, санкционирани по „Магнитски”. Оттам насетне разговорът отново отива в посока какво искаме за държавата. За нас е важно да поставим няколко неща на масата, важни за европейските и националните избори. Не мога да говоря за ДПС – това е легитимна българска партия, за която гласуват български граждани. Не можем да предпоставяме с кого ще седнем на масата, когато изборите не са минали.”