„По този начин да се краде ресурс на България е фрапиращо, това е крещящо, това е скандално.“

Това заяви в предаването „Тази сутрин“ Даниел Лорер - народен представител от ПП-ДБ и министърът в кабинета на Кирил Петков, който отговаряше за банката, във връзка с отпуснатия от ББР кредит на стойност 150 млн. лева на Румен Гайтански-Вълка.

„Ако си спомняте, още през 2021 година, Кирил Петков даде първия сигнал, че битката за връщане на България започва. И той беше даден именно от ББР със сигнализирането на този заем. Има и допълнителни такива, но този е най-фрапантният“, уточни той.

„Това е очевиден случай на кражба в особено големи размери от нашата държава. Единственото, което не можем да разберем, освен как това е допуснато да се случи, е как отне цели три години преди институциите да се сезират и да разберат кой е съучастник, кой е взел, кой е дал“, добави депутатът.

Лорер сподели, че не вярва в добрите намерения на правосъдната система:

 

„Честно – аз още не вярвам, че това е истинско правосъдие. Според мен става дума за разчистване на сметки.“

„Сигналът от ББР към прокуратурата замина още 2021 година. Прокуратурата, веднъж поела контрола върху определено дело, информация повече не бива да се разгласява. Ако искаме да видим истинско правосъдие, прокуратурата, КОНПИ и всички отговорни институции ще започнат със същата скорост да разследват всички тези случаи, независимо за кого се отнасят“, допълни депутатът.

По думите му всяка институция има достатъчно механизми, стига да иска, да проявява контрол и да не допуска такива неща.

„В случая контролът на риска, според който всяка една банка определя дали определен кредит да бъде отпуснат, или не, си е затворил очите. Ако поискате заем, те ще ви поискат толкова много документи, че ще се отчаете. За сметка на това за 150 млн. лева явно документите са били едно, две листчета и добро желание“, каза още Лорер.

„Тази сума най-вероятно отдавна е провизирана в докладите на банката като лош кредит, вероятно. Независимо дали ще върнат парите, или не, започваме да се борим с корупцията“, коментира депутатът.

Според него войната в българската политика е между лагера на Пеевски и лагера на Доган.

„Войната е между лагера на Пеевски и лагера на Доган – баща и син, образно казано. Лагер Борисов, лагер Радев. Всички тези лагери са достатъчно дълго време на българския политически терен. В момента наблюдаваме пренареждане на политическата карта у нас“, каза той.

 

По думите му българската прокуратура е на кантар.

„Според мен българската прокуратура е на кантар и тя ще трябва да реши дали работи за обществото, или работи за определени политици. Това предстои да видим в развръзката на политическия театър у нас. Ако работеха само за единия от лагерите, щяха да са още по-активни в тази посока. Вероятно след изборите ще видим активизиране или приспиване на борбите със съдебната власт за разчистване на сметките между тях“, каза Лорер.

„С ГЕРБ и ДПС показахме, че можем да работим в парламента и имахме резултати“, заяви Лорер и допълни, че ПП-ДБ нямат „червени линии“ за следващия парламент - нито за отбор „Пеевски“, нито за отбор „Доган“.